bluzka poplamiona atramentem
fot. screen Youtube / Howcast

Jakiś czas temu radziliśmy Wam, jak usunąć plamy powstałe po czerwonym winie. Pisaliśmy też o tym, jak pozbyć się plam z obrusu. Dziś podpowiemy, jak domowymi sposobami uporać się z zabrudzeniami po atramencie z długopisu, które znajdują się na odzieży.

Niestety tusz z długopisu potrafi wsiąkać mocno w materiał, a przy tym głęboko koloryzuje, bez względu na barwę. Walka z niechcianą plamą z atramentu na tkaninach wymaga więc Twojej cierpliwości. O ile zabrudzenie z długopisu jeszcze nie zaschnęło, to sytuację będzie można łatwiej opanować. Poza tym warto założyć gumowe rękawice, bo tusz ciężko schodzi też ze skóry. Możesz spróbować usunąć plamy z długopisu przy pomocy:

Lakieru do włosów, wody i ręczników papierowych
Zwilż plamę na ubraniu, podłóż papierowym ręcznikiem, a następnie solidnie spryskaj lakierem do włosów i okryj jeszcze jednym ręcznikiem – dzięki temu atrament się roztopi i wsiąknie w papier, a reszta najprawdopodobniej zniknie w tradycyjnym praniu.

Kwasku cytrynowego, wody i ściereczki
Lekko namocz dopiero co powstałe zabrudzenie i ścieraj atrament. Potem posyp starannie kwaskiem cytrynowym i odczekaj 5-7 minut. Po tym czasie spłucz porządnie – metoda sprawdza się najlepiej w przypadku materiałów z jedwabiu bądź wełny.

Soku z cytryny, ciepłego alkoholu lub octu
Kilka razy nasącz plamę wybranym środkiem, ostrożnie przemyj i spłucz, a potem upierz ubranie w pralce – najlepsze efekty uzyskasz w przypadku tkanin z bawełny i lnu.

Szarego mydła
Przecieraj plamę szarym mydłem – z użyciem dużej siły. Odłóż na 60 minut i upierz – to skuteczny sposób na wywabianie plam z atramentu długopisu na jeansach.

Jak usunąć plamy z długopisu z innych powierzchni? Inne metody

Surowego lub kwaśnego mleka użyj do wywabiania zabrudzeń z długopisu na powierzchniach drewnianych i z okleiny.

Na usuwanie plam dobra będzie papka z sody oczyszczonej i soku z cytryny (wywabi też atrament z mebli).

Krem do rąk lub golenia (sporą ilość) nanieś na zabrudzenie, delikatnie wklep, a po upływie 15 minut zmyj chłodną wodą.

Gumka do mazania to patent na usuwanie zabrudzeń z twardych powierzchni mebli.

Pasta do zębów sprawdza się w przypadku materiałowych tapicerek, najlepiej zastosować ją parokrotnie.Czytaj też: Spryskaj tym meble i przetrzyj. Kurz zniknie i prędko nie wróci


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę