Jak informuje zdrowyportal.org – śliwki w różnych postaciach są silnie przeczyszczające, dlatego wspaniale sprawdzają się przy problemie zaparć.
Dlaczego śliwki są tak dobre na zaparcia? Są bogatym źródłem błonnika, który przyspiesza perystaltykę jelit. Śliwki zawierają również sorbitol, dzięki któremu dobrze rozwijają się bakterie jelitowe, które przyspieszają rozkład pokarmu w jelitach. Ponadto sorbitol absorbuje wodę, przez co zmiękcza masę kałową, co ułatwia wypróżnianie.
Kiedy pojawiają się zaparcia? Jeśli pijemy zbyt mało wody lub spożywamy zbyt dużo produktów pozbawionych błonnika. Zamiast sięgać po farmaceutyczne specyfiki, warto zacząć od naturalnych sposobów walki z zaparciem. W rej roli śliwki sprawdzają się doskonale.
Najlepsze są śliwki suszone, bo mają kilkukrotnie więcej błonnika, niż śliwki świeże. Spożycie kilku suszonych śliwek oraz wypicie sporej ilości wody może natychmiast przynieść ulgę. Jeżeli naturalne metody nie działają, warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.