fot. Pixabay

To nie żart. Już od poniedziałku w nowych belgijskich paszportach znajdą się… postacie z komiksów! Będą to bohaterowi takich bajek jak „Smerfy” czy „Spacer po księżycu” – przekazał portal o2.pl. Nie jest to bynajmniej przypadek – wszystkie rysunki postaci, które znalazły się w paszporcie, zostały stworzone przez belgijskich rysowników.

Belgia poprzez ten niecodzienny pomysł chce zwrócić uwagę na swoje dziedzictwo kulturowe, którego sporą część stanowią słynne komiksy.

„Wprowadzenie nowego paszportu jest dla nas (…) okazją do zwrócenia uwagi na dziewiątą sztukę wyzwoloną, komiks, który jest centralnym elementem naszej kultury i źródłem naszego oddziaływania za granicą” – powiedziała minister spraw zagranicznych Belgii Sophie Wilmes.

Belgijska minister dodaje ponadto, że w nowy wzór paszportów będzie o wiele lepszy jakościowo od poprzednich wersji. W nowym wariancie poprawiono m.in. zabezpieczenia przeciwko fałszerstwom. Wilmes podkreśla, że koszt wyprodukowania nowych paszportów nie zwiększy się mimo to względem starego wariantu.

Dokumenty będą „rozpoznawalne dzięki oryginalnemu projektowi, który honoruje jeden z klejnotów naszej kultury: bohaterki i bohaterów komiksów”. Wśród postaci, zawartych w nowym belgijskim paszporcie znajdzie się m.in. Lucky Luke, stworzony przez rysownika o pseudonimie Morris. Będą także tytułowe postaci z komiksu Edgara P. Jacobsa – „Przygody Blake’a i Mortimera”.

Co ciekawe – jak podkreśla belgijskie MSW – wizerunki postaci na paszportach mają ścisły związek z tematyką podróży, dlatego idealnie pasują do tego dokumentu.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę