„Solidarnościowa danina” od najbogatszych? Opozycja mówi „nie!”

Aby dać jednym, należy zabrać innym. Mowa o legendarnym Janosiku? Nie, to kolejny pomysł premiera Morawieckiego, który zapowiedział utworzenie nowego funduszu pomocowego dla osób niepełnosprawnych z opodatkowania osób najzamożniejszych. Już za miesiąc ma być gotowy terminarz zmian i projekt rozwiązań prawnych.

Premier wpadł na taki pomysł w związku z protestem opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy domagają się zwiększenia dodatku rehabilitacyjnego do wysokości 500 złotych na niepełnosprawne dzieci po ukończeniu przez nie 18. roku życia oraz zrównanie renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS.

Czytaj także:  Morawiecki chce, by od soboty cała Polska była czerwoną strefą

Propozycja przedstawiona przez Morawieckiego zakłada wprowadzenie nowego podatku, tzw. daniny solidarnościowej, której celem jest to, aby najbardziej zamożni ludzie, najlepiej zarabiający, mogli w niewielkim stopniu zostać opodatkowani po to, żeby złożyć się na tych najbardziej potrzebujących.

Opozycja nie pozostała obojętna na taką propozycję. Szef klubu Kukiz’15 w mediach społecznościowych grzmiał: – Danina??? A może rząd na siebie daninę nałoży w postaci cięcia swoich wydatków? Może „daniną” niech będzie likwidacja gabinetów politycznych? Może likwidacja subwencji partyjnych? Itd., itd. … Tu ma Pan swoją „daninę”, Panie Morawiecki.

Kolega partyjny Pawła Kukiza, Stanisław Tyszka wypowiedział się w podobnym tonie: – Uwaga! Premier Morawiecki wykorzystuje protest opiekunów niepełnosprawnych, żeby… podwyższyć podatki! Przecież to komedia. Panie Premierze, czy słyszał Pan kiedyś o cięciu wydatków?!

Ekonomista Wiktor Wojciechowski przytomnie zauważył, że zaledwie tydzień temu na konwencji PiS premier Morawiecki szumnie zapowiadał m.in. obniżenie podatku CIT i zmniejszenie składek ZUS, a dziś mówi o nowej daninie.

Czytaj także:  Tak źle jeszcze nie było.. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

W sprawie wypowiedział się też Tomasz Lis, pisząc na swoim profilu: – Dziś nastąpiła transformacja PIS-u. Szydło mówiła – „wystarczy nie kraść”. Morawiecki zapowiadając daninę pokazuje, że „wystarczy kraść”.