fot. screen YouTube | Kadr z serialu dokumentalnego „Kawaleria Powietrzna” (2000)

To kolejny temat, który niewątpliwie dzieli Polaków. Jedni uważają, że obowiązkowy pobór do wojska to nie tylko wzmocnienie obronności, ale też szkoła życia. Inni sądzą, że to kompletna strata czasu, a wojsko powinno być profesjonalne, dobrze wyposażone i zawodowe. Jakie jest zdanie Polek i Polaków na temat przywrócenia zasadniczej służby wojskowej?

Tożsame pytanie zadała badanym sondażownia IBRiS na zamówienie Radia ZET. Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1100 osób w dniach 18-19 lutego 2022 roku. Badanie zrealizowano metodą CATI.

„Czy uważasz, że Polska powinna przywrócić zasadniczą służbę wojskową/obowiązkową służbę wojskową?” – takie pytanie usłyszeli ankietowani.

Zdania są podzielone. 21 procent respondentów uważa, że zdecydowanie pobór powinien wrócić. 22,8 procent odpowiedział, że raczej tak.

Większość wciąż na „NIE”

Większość badanych – nawet uwzględniając niezdecydowanych – jest przeciwko powrotowi zasadniczej służby wojskowej.

„Zdecydowanie przeciwko przywróceniu obowiązkowej służby wojskowej jest 32,3 proc. respondentów. Raczej przeciwko jest co piąty zapytany (20,2 proc.)” – informuje Radio ZET.

Ostatni turnus ZSW w Wojsku Polskim, na 9 miesięcy służby, odbył się w 2008 roku. Wtedy zakończyła się epoka poboru w Polsce. Od 2010 roku polska armia stała się w pełni zawodowa.

3 sierpnia 2008 roku, podczas uroczystej przysięgi wojskowej w Krakowie, ówczesny minister obrony narodowej Bogdan Klich, wraz z premierem Donaldem Tuskiem, ogłosili oficjalnie zaprzestanie przymusowego poboru do wojska. Bogdan Klich zapowiedział również, że od października 2009 roku nie będzie już w koszarach żołnierzy służby zasadniczej. „Od 1 stycznia 2010 roku będzie w Polsce armia zawodowa” – zapowiedział. (Wikipedia)

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę