Duda zdradził o czym rozmawiał z Zełeńskim w Rzeszowie
fot. Palácio do Planalto | CC BY 2.0

Wczoraj w Rzeszowie spotkali się prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. Spotkanie odbyło się w ścisłej tajemnicy ze względów bezpieczeństwa. Do tej pory mało było wiadomo w kwestii, o czym rozmawiały głowy państw oraz polska i ukraińska delegacja. Dziś Andrzej Duda zdradził szczegóły rozmów. O tematach, poruszonych w Rzeszowie napisał także prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełeński odwiedził w środę Waszyngton, gdzie spotkał się Joe Bidenem oraz wystąpił w amerykańskim Kongresie. W Ameryce nie zabawił długo, gdyż już następnego dnia udał się w drogę powrotną do Kijowa. Krótki przystanek zrobił jednak w Rzeszowie, dokąd przyleciał w międzyczasie prezydent Andrzej Duda. Odbyło się tam spotkanie pomiędzy delegacją Polski i Ukrainy.

„W drodze do domu spotkałem się z przyjacielem Ukrainy – prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Podsumowaliśmy rok, który przyniósł historyczne wyzwania z powodu pełnoskalowej wojny. Omówiliśmy strategiczne plany na przyszłość, stosunki dwustronne i współpracę na poziomie międzynarodowym w 2023 roku” – napisał Wołodymyr Zełeński w mediach społecznościowych.

Według informacji, przekazanych w czwartek przez Kancelarię prezydenta, spotkanie trwało ok. 2 godziny. Rozmowy odbyły się zarówno pomiędzy delegacjami, jak i w cztery oczy – już tylko pomiędzy Dudą a Zełeńskim.

Spotkanie Dudy z Zełeńskim w Rzeszowie. Prezydenci Polski i Ukrainy ujawniają w mediach społecznościowych, o czym rozmawiano

Rąbka tajemnicy uchylił także sam Andrzej Duda, którego relacja pokrywa się w większości z wpisem Zełeńskiego. Prezydent Polski dodał jedynie, że była to znakomita okazja do złożenia życzeń noworocznych.

„Dzisiejsze spotkanie z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim było nie tylko znakomitą okazją do złożenia świąteczno-noworocznych życzeń dla Niego, Jego Rodziny i Ukrainy. Ale także dało sposobność omówienia strategicznych planów działania i współpracy w nadchodzącym 2023 roku” – napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Niestety. Prawdopodobnie jeszcze długo nie dowiemy się w tej kwestii więcej, niż już zostało powiedziane. W rozmowie z TVN 24 szef Biura Polityki Międzynarodowej przy Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch zdradził jedynie, że spotkanie ma „bardzo optymistyczny przekaz”.

„Znaczna część, tu proszę mi wybaczyć, pozostanie niejawną informacją, natomiast przekaz jest bardzo optymistyczny. To jest chyba najważniejsza wiadomość jaką można powiedzieć” – powiedział Kumoch.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę