świerk brązowieje
fot. screen Youtube / TagawaGardens

Świerk często gości w polskich ogrodach. Jeśli będziemy o niego właściwie dbać i regularnie go podcinać, to odwdzięczy się nam niesamowitym wyglądem. Niestety może tak być, że drzewko zacznie brązowieć. Jaki może być tego powód i jak się przed tym uchronić?

Jak dbać o świerk?

Świerk, tak jak każda inna roślina ma swoje potrzeby, które trzeba zrealizować, aby dobrze rosła. Jeśli więc chcesz, aby elegancko się rozwijała, posadź ją w wilgotnej i przepuszczalnej ziemi. Wybierz dla niej słoneczne stanowisko i nie zapomnij o systematycznym podlewaniu drzewka – jest to szczególnie istotne podczas suszy i upałów – wtedy zapotrzebowanie roślin na wodę wzrasta. Po podlaniu gleba musi być mokra, lecz nie przelana, bo w przeciwnym razie korzenie zaczną gnić i sadzonki nie będzie można już odratować. Należy pamiętać także o przycinaniu chorych, suchych lub zniszczonych gałęzi. Wtedy zwolni się miejsce na nowe. Równie ważne jest zabezpieczenie przed szkodnikami, a zwłaszcza przed przędziorkiem sosnowcem. Świerk brązowieje właśnie przez niego! Szkodnik Tworzy na nim fantazyjną mozaikę oraz pajęczynki. Jak sobie z nim poradzić? Poznaj rewelacyjny sposób.

Przędziorek sosnowiec nie ma szans z tym domowym środkiem

Eliminowanie tego osobnika to w gruncie rzeczy bardzo prosta sprawa. Zdradzamy kilka niezawodnych sposobów, przy pomocy których zwalczysz problem u sedna. Gdy dostrzeżesz, jak ten środek kapitalnie działa na szkodnika atakującego świerk, będziesz zdumiony. Pierwszym produktem, którego użyjemy, jest mydło potasowe. Kilka jego łyżeczek roztop w 1 litrze wody, a potem spryskaj nim chore drzewko. Mydlany preparat wsiąka w wierzchnią część ciała przędziorków i w rezultacie szkodniki giną.

Kolejną metodą jest posadzenie nieopodal lub dookoła świerku pomidorów lub czosnku. Pomagają także goździki. Wszystkie te produkty odstraszają niechcianych gości. Trzecim sposobem, który najlepiej wykorzystać w razie konieczności, są preparaty chemiczne. Podczas ich stosowania należy uważać, ponieważ mogą zaszkodzić nam i środowisku.

Czytaj też: Czarna plamistość nie chwyci Twoich róż. Zastosuj produkt z kuchni


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę