dywan
fot. Pixabay

Zastanawiasz się, jak odnowić dywan z długim włosiem? To zajęcie z pozoru wydaje trudne, ale wcale takie nie jest – całą czynność wykonasz w domu i to bez pomocy fachowca.

Dywany z długim włosiem i te typu shaggy – po jakimś czasie nie wyglądają już zbyt dobrze. Runo jest zazwyczaj oklapnięte i posklejane, co nie wygląda elegancko. Co robić w takiej sytuacji? Zdradzamy sprawdzony patent. Obejdzie się bez wizyty w specjalistycznej pralni czy zakupu nowego dywanu.

Jak odświeżyć dywan z długim włosiem?

To bardzo proste. Wystarczy użyć odżywki do włosów – po prostu spryskaj nią całą powierzchnię dywanu, a potem wysusz go przy pomocy suszarki i okrągłej szczotki. Nawijaj na szczotkę poszczególne pasma i susz je pomału. Gdy skończysz pracę, będziesz zdumiony efektem – dywan będzie puszysty jak nowy.

Ponieważ runo dywanu shaggy jest długie, to brud i inne zanieczyszczenia mogą docierać do jego najgłębszych warstw. Aby utrzymać go w idealnym stanie, powinieneś go codziennie odkurzać (minimum 2 razy w tygodniu) i to nie tylko z jednej strony, ale z obu. Pamiętaj, aby co najmniej raz na 4 miesiące porządnie wytrzepać dywan.

Co jeszcze pomaga odnowić dywan?

Rozważ pranie parowe. Ma działanie dezynfekujące, a poza tym doskonale czyści, likwiduje bakterie, roztocza, a nawet zarodniki pleśni. Dzięki temu dywany shaggy nie zaszkodzą alergikom i dzieciom. Jednak takie rozwiązanie ma jedną wadę. Otóż ciśnienie pary nie jest aż tak wydatne, aby mogła ona trafić do najgłębszych skrytek dywanu. Ponadto nie upora się ze starymi zabrudzeniami i zaschniętymi plamami.

Jedną z najbardziej efektywnych metod czyszczenia jest fachowe pranie ekstrakcyjne na mokro. Do tego celu używa się odkurzacza piorącego, a cały zabieg jest wykonywany przez ekipę sprzątającą. Na takie kompleksowe czyszczenie dywanu warto zdecydować się raz w roku.

Zobacz też: Wrzuć do wody i umyj podłogę. Smugi znikną za pierwszym razem


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę