REKLAMA

czyszczenie ram okien
fot. screen Youtube / Helpful DIY

Pleśń często pojawia się na fugach w łazience, a także w zakamarkach parapetów. Nic dziwnego, przecież podatne są one na działanie ciepłego powietrza, wilgoci i rozmaitych zanieczyszczeń. Jak skutecznie pozbyć się pleśni z parapetu?

REKLAMA

Istotne jest, aby zlikwidować pleśń w jak najszybszym czasie. Inaczej może błyskawicznie przenieść się na futryny, a nawet ściany.

Jak usunąć pleśń za pomocą octu?

Na początku powinniśmy przyszykować wszystkie potrzebne produkty:
-maseczkę,
-okulary ochronne,
-ocet,
-szczoteczkę,
-rękawiczki,
-butelkę z atomizerem,
-papierowe ręczniki.

REKLAMA

Zakładamy ochronne akcesoria i osuszamy parapet, aby nie było na nim wody. Potem wlewamy szklankę octu do pojemnika z atomizerem, starannie skrapiamy obszary, na których znajduje się pleśń. Ocet pozostawiamy na mniej więcej godzinę, później chwytamy szczoteczkę i dokładnie szorujemy wszelkie zapleśniałe zakamarki parapetu. Następnie zmywamy ocet przy pomocy ręczników papierowych. W tym momencie oceniamy, czy udało nam się dogłębnie usunąć pleśń. Starannie obcieramy parapet.

Jak pozbyć się opornej pleśni?

Do pojemnika z atomizerem wlewamy 1 szklankę chłodnej wody oraz 1 szklankę wybielacza. Potem potrząsamy butelką i skrapiamy preparatem bardzo oporną pleśń. Bierzemy szczoteczkę, aby ostatecznie zlikwidować pleśń, a na koniec starannie wycieramy parapet. Możemy także zwilżyć waciki kosmetyczne tą mieszanką i zostawić je w obszarze występowania pleśni na kilka godzin. Następnie zmywamy środek i przemywamy parapet wodą.

REKLAMA

Jak nie dopuścić do pojawienia się pleśni na parapecie?

Po pierwsze, powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację i zapobiec gromadzeniu się wody na szybach. Warto postawić na okna z nawiewnikiem. Ten element zadba o należyte krążenie powietrza. Nie należy kompleksowo uszczelniać okien i rezygnować z wietrzenia w okresie jesienno-zimowym. Parapety warto utrzymywać w czystości i regularnie usuwać kurz, zabrudzenia, zwierzęcą sierść i włosy. Wszystkie nieczystości są znakomitą pożywką dla pleśni. Na parapety albo futryny można położyć specjalną farbę przeciwko pleśni.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA