rozlany lakier do paznokci
fot. screen Youtube / POPSUGAR

Kiedy kropla lakieru do paznokci spadnie nam na ubranie, dywan czy obrus, usunięcie jej nie jest łatwym zadaniem, ale gdy użyjemy właściwego rozpuszczalnika, to uzyskamy satysfakcjonujący efekt. Jak pozbyć się plam po lakierze do paznokci?

Jak usunąć plamy na sucho?

Najprostszą metodą jest pozostawienie plamy. Na początku dajemy lakierowi w pełni zaschnąć, a następnie zeskrobujemy go z konkretnej powierzchni za pomocą pilniczka, szczoteczki do zębów czy po prostu paznokcia. Jeśli to nie przyniesie żadnych rezultatów, wtedy sięgamy po rozpuszczalnik.

Trik na usunięcie plamy z lakieru do paznokci

Wacik zwilżamy zmywaczem do paznokci, a potem przykładamy na plamę. Warto wiedzieć, że aceton może odbarwić niektóre kolorowe materiały, dlatego obchodzimy się z nim ostrożnie. Zadowalające efekty uzyskamy także stosując rozpuszczalnik do farb. Środek ten też może odbarwiać materiały oraz jeansy. Z tego powodu najpierw warto sprawdzić jego moc na niewielkim kawałku tkaniny.

Łączymy wodę i sodę oczyszczoną, taką mieszankę nakładamy na wacik lub ściereczkę i pocieramy zabrudzenie po lakierze.

Jeśli plama jest obecna na tapicerce fotela lub kanapy albo na dywanie, to robimy roztwór z 2 szklanek ciepłej wody i 1 łyżki płynu do mycia naczyń. Po wymieszaniu składników namaczamy w nich szmatkę i pocieramy zabrudzenie, aż cały płyn się wchłonie. Na samym końcu przecieramy tapicerkę czy dywan ściereczką zwilżoną w chłodnej wodzie.

Może się też zdarzyć, że odrobina lakieru do paznokci pobrudzi nam skórzaną spódnicę, torebkę bądź pasek. Wtedy z pomocą przychodzi zwykła gumka szkolna – wystarczy przecierać nią plamę. Ta metoda sprawdzi się także w przypadku innych skórzanych powierzchni. Dodatkowo pomaga usunąć ślady po długopisie.

Plamę spryskujemy dokładnie lakierem do włosów i czekamy kilka minut. Następnie ścieramy zmiękczony lakier przy użyciu szczoteczki. Plamę zwilżamy wodą połączoną z kwaskiem cytrynowym i zapieramy ją szarym mydłem. Na samym końcu pozbywamy się lakieru używając szczoteczki.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę