Spryskaj tym pokrętła kuchenki
fot. screen Youtube / Take Look

Na pewno wielokrotnie zastanawialiście się jak wyczyścić pokrętła piekarnika lub kuchenki gazowej. To nic trudnego, a tę pracę często pomijamy w czasie kuchennych porządków. To spory błąd, ponieważ z reguły dotykamy je brudnymi rękoma. Z tej przyczyny gromadzi się na nich masa zanieczyszczeń, więc należy dbać o to, aby były w jak najlepszym stanie.

Spryskaj tym pokrętła kuchenki. Będą nieskazitelnie czyste

Bezproblemowo i skutecznie zrobicie to za pomocą specjalnego domowego specyfiku. Na początku przygotujcie:
1 łyżeczkę sody oczyszczonej,
pół szklanki soku z cytryny,
1 łyżeczkę proszku do prania.

Wszystkie wyżej wymienione produkty dokładnie ze sobą wymieszajcie, a następnie przelejcie do pojemnika ze spryskiwaczem. Potem możecie już spryskiwać pokrętła. Możecie je także zdjąć, bo to właśnie pod nimi zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Wystarczy podważyć delikatnie kurki nożem.

Gdy spryskacie pokrętła przygotowaną wcześniej mieszanką, zaczekajcie około 5 minut. Po tym czasie przystąpcie do szorowania np. przy pomocy szczoteczki do mycia zębów. Dzięki temu uchwyty będą perfekcyjnie czyste.

Jak wyczyścić palniki gazowe?

Nie tylko pokrętła trzeba systematycznie doprowadzać do porządku – palniki gazowe również. Często są one przypadkowo zalewane mlekiem, tłuszczem czy rozmaitymi daniami. Co zrobić, by były idealnie czyste?

Zanim zabierzecie się za czyszczenie, upewnijcie się, że palniki gazowe są zimne. Potem je zdemontujcie. Do naczynia wlejcie ciepłą wodę i dodajcie do niej płyn do mycia naczyń. Do powstałej mieszanki włóżcie wszystkie palniki na kilkanaście minut i zacznijcie je szorować. Płyn to znakomity odtłuszczacz, natomiast szczoteczka pozwala usunąć trudne i zaschnięte zabrudzenia.

Istnieje też drugi sposób, który wymaga użycia octu. Zagotujcie go z wodą w proporcjach 3:1, w gorącej mieszance umieśćcie palniki i zaczekajcie, aż roztwór całkowicie się wystudzi. Potem wyciągnijcie palniki z octu. Jeśli nadal znajdują się na nich śladowe zabrudzenia, to przetrzyjcie je druciakiem, gąbką lub szczoteczką.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!