Spryskaj tym stonkę i obserwuj, jak spada z liści. Więcej się nie pojawi

stonka ziemniaczana
fot. Pixabay

Dziś zdradzimy Ci jeden z najlepszych sposobów na zwalczenie stonki. Ten szkodnik potrafi zdewastować wiele upraw, ale najbardziej ceni sobie ziemniaki. Poznaj znakomity patent na stonkę ziemniaczaną. Spraw, by już nigdy więcej nie pojawiła się w Twoim ogrodzie.

REKLAMA

Stonka ziemniaczana żeruje przeważnie na łodygach i liściach roślin, a czasami też na kwiatach. Gdy ją dostrzeżesz, to najlepiej natychmiast postaraj się ją zwalczyć. W tym przypadku zwłoka działa na Twoją niekorzyść.

Jakie rośliny wybiera stonka ziemniaczana?

Szkodnik ten kojarzony jest głównie z ziemniakami. Faktycznie, roślina jest podstawowym pokarmem dla stonki. Ale oprócz kartofli osobniki żerują na innych warzywach, szczególnie z rodzaju psiankowatych (bakłażan, papryka, pomidor) i na kwiatach. W Polsce stonka jest aktywna przede wszystkim w okresie letnim, najbardziej w czerwcu i lipcu. Sprzyja jej temperatura wynosząca co najmniej 25°C. Zimę natomiast osobniki przeczekują pod ziemią.

Jak pozbyć się stonki ziemniaczanej? Domowe sposoby

Do zwalczania stonki użyj oprysku na bazie octu. Wcześniej rozcieńcz go do optymalnych proporcji, aby przypadkiem nie uszkodzić roślin (zbyt duża ilość może je poparzyć). Potrzebujesz 1 litra octu. Rozwodnij go (dodając 10 l wody – najlepiej deszczówki). Mieszankę dobrze zamieszaj i przelej do pojemnika z dozownikiem. Potem spryskaj rośliny zaatakowane przez stonkę.

Inne naturalne sposoby na stonkę

Możesz też stworzyć „mur” z roślin. Taka bariera swoimi aromatami zniechęci stonkę do pustoszenia Twoich upraw. Skutecznym odstraszaczem jest bazylia, chrzan, mięta, len lub fasola. Po prostu zasadź dowolną roślinę (lub kilka) dookoła roślin, które chcesz zabezpieczyć.

REKLAMA

Czytaj też: Kret nie wygra w starciu z tą metodą. Jest darmowa i zawsze działa

Podziel się: