REKLAMA

czyszczenie sufitu
fot. screen Youtube / Debbie Nobodyneedstoknow

Częścią domu, którą zawsze widzimy, lecz sporadycznie czyścimy, jest sufit. Ze względu na lokalizację jest on trochę trudny do czyszczenia. Niestety, sufit brudzi się podobnie jak ściany i wygląda nieestetycznie, gdy znajduje się na nim kurz czy plamy. Jak sprawnie odkurzyć i wyczyścić sufit?

REKLAMA

Sufit najpierw odkurzamy. Rączką odkurzacza lekko przesuwamy po suficie. Najlepiej sprawdzi się szczotka z włosiem, ale nadaje się też inna przystawka służąca do powierzchni, które bez problemu się zarysowują. Jeśli mamy taką możliwość, to przedłużamy także teleskopowy wałek. Powinniśmy zwrócić baczną uwagę na rejony dookoła otworów wentylacyjnych, obszary styku listwy wieńczącej z sufitem i narożniki.

W tym momencie bierzemy szmatkę do kurzu i przesuwamy ją po całej powierzchni sufitu. Staramy się zbierać jak najwięcej zabrudzeń. Jeżeli powierzchnia jest szczególnie brudna, wtedy może być niezbędne nawet wielokrotne wyczyszczenie szmatki podczas zabiegu.

REKLAMA

Problematyczne miejsca

Jeśli niektóre punkty na suficie są wyjątkowo zanieczyszczone, wtedy do usunięcia brudu przyda się sucha szmatka z mikrofibry. Bierzemy ją i lekko przecieramy konkretne miejsca. Staramy się zbyt mocno nie przecierać kurzu czy brudu, bo wtedy możemy wetrzeć go w sufit. Gdy tylko ściereczka się zabrudzi, wymieniamy ją na nową. Jeśli nie dosięgniemy sufitu, wchodzimy na drabinę lub stajemy na krześle. Możemy też wziąć zmiotkę i przywiązać do jej końca szmatkę z mikrofibry. Nieźle sprawdzi się również czysty płaski mop.

Łagodny preparat czyszczący do walki z brudem

Domowy środek nie uszkodzi płytek, listew, farby oraz pozostałych powierzchni. Do przygotowania mikstury potrzebujemy 1 filiżanki ciepłej wody, 2 łyżek białego octu i 1 łyżeczki płynu do naczyń.

REKLAMA

Po wymieszaniu składników przelewamy je do pojemnika z rozpylaczem i porządnie wstrząsamy. Następnie spryskujemy sufit w całości. Nie moczymy powierzchni sufitu. Gdy zobaczymy, że detergent kapie w dół, to znaczy, że rozpyliliśmy go zbyt dużo.

Teraz przy pomocy płaskiego mopa lub wałka do malowania przecieramy sufit. Czysty mop albo spory wałek zwilżamy wodą i operujemy nim po całym suficie. Robimy to w sposób ciągły, aby wyczyścić cały sufit. Usuwamy cały środek czystości, którym skropiliśmy sufit. Teraz bierzemy czystą ściereczkę i lekko osuszamy sufit. Szmatka usunie pozostałości wody i detergentu, a sufit będzie czysty jak po malowaniu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA