W ciągu dnia wielokrotnie dotykamy klamek i innych uchwytów meblowych, przy okazji zostawiamy na nich ślady. Zabrudzenia wyglądają nieestetycznie i warto się ich pozbyć. Jak bezpiecznie odnowić meblowe uchwyty, gałki i klamki u drzwi? Sprawdź!
Zabrudzenia przeważnie gromadzą się na uchwytach szafek kuchennych i klamkach drzwi nieprzypadkowo. Właśnie te elementy są dotykane przez nas niezliczoną ilość razy ciągu doby. Istotne jest, aby właściwie o nie zadbać – skumulowany i podeschły brud czy tłuszcz na ich powierzchni wygląda odrażająco, a jeśli nie będziemy ich regularnie wycierać, to potem staną się jeszcze bardziej problematyczne. Kłopot ten dotyczy zarówno kuchni, jak i pozostałych części mieszkania – zaczepów w pokoju, sypialni, łazience czy piwnicy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na klamki od drzwi wejściowych.
Czyszczenie klamek krok po kroku
Czyszczenie klamek u drzwi i rączek meblowych nie jest skomplikowane. Nie wolno w tym przypadku sięgać po ostre materiały – odpada więc popularny „druciak” do mycia garnków czy zmywak kuchenny, a dokładniej jego chropowata strona.
Klamki, uchwyty czy gałki warto polerować miękkimi szmatkami. Używane systematycznie ograniczą osiadanie i zasychanie brudu na powierzchni.
Niekiedy jednak samo przecieranie na sucho to za mało i musimy poszukać skuteczniejszych metod na usuwanie kurzu i tłustych śladów. Ale wcale nie musimy sięgać po specjalistyczne detergenty. Używanie silnej chemii może przyczynić się do powstania korozji na powierzchni lakierniczej, a także na stabilnej osłonie galwanicznej. Warto zatem myć gałki, uchwyty i klamki drzwiowe bezpiecznymi preparatami. Prawie każdy ma w kuchni płyn do mycia naczyń. Ten środek idealnie nada się do mycia klamek i uchwytów. Na początku pozbądź się nadmiaru zanieczyszczeń, a potem doczyść klamkę ściereczką z dodatkiem płynu. Na koniec przetrzyj czyszczony element do sucha. Usuniesz w ten sposób kurz oraz inne zanieczyszczenia.
Czytaj też: Lepszego środka nie znajdziesz. W mig usuwa plamy z długopisu