Sprytny trik na pelargonie. Będą kwitły 2x dłużej

pelargonie
fot. Pexels

Jeśli właściwie zadbasz o pelargonie, to obsypią się barwnymi kwiatami i będą cieszyć Twoje oczy, aż do końca jesieni. Dowiedz się, jak wesprzeć te rośliny bez ingerencji chemicznych nawozów. Doskonale sprawdzi się prosta, domowa odżywka.

REKLAMA

Pielęgnacja pelargonii

Pelargonie są wytrzymałe i niezbyt trudne w uprawie, więc nic dziwnego, że cieszą się tak ogromną popularnością w naszym kraju. Do prawidłowego wzrostu i kwitnięcia potrzebują słonecznego stanowiska. Z racji tego należy usytuować je w miejscach, gdzie będą miały dostęp do światła – przez co najmniej kilka godzin dziennie. Rośliny trzeba podlewać systematycznie – minimum dwa razy w tygodniu. Nadmiar wody nie sprzyja pelargonii – może przyczynić się do gnicia korzeni. Jeszcze jednym czynnikiem, który wpływa na poziom kwitnięcia, jest umiejętne nawożenie.

Pelargonia będzie kwitła z pełną mocą. Podaj jej domowy nawóz

Już wiesz, że pelargonie do fascynującego i długiego kwitnięcia, potrzebują właściwego dokarmiania. W fazie kwitnienia trzeba zdecydowanie ograniczyć stosowanie środków bogatych w azot, które aplikuje się roślinom, by nie dotykały ich choroby. W tym czasie potrzebują substancji pokarmowych – głównie fosforu i potasu. To one mają zasadniczy wpływ na ilość kwiatów u pelargonii. Można oczywiście iść do sklepu i kupić profesjonalną odżywkę do roślin, lecz domowy środek jest tańszy i ekologiczny (nie szkodzi środowisku), a w dodatku ma równie skuteczną moc. Ten skuteczny nawóz to gnojówka ze skrzypu lub pokrzywy, w której znajdują się oprócz fosforu i potasu także sole mineralne, wapń, żelazo i magnez.

REKLAMA

Przepis na gnojówkę dla pelargonii. Jak ją stosować?

Specyfik przyrządź w beczce lub sporym wiadrze (nie używaj metalowego naczynia, bo pogorszy działanie nawozu).

1 kg skrzypu lub pokrzyw zalej 10 l wody, a potem odstaw pojemnik gdzieś w ciemne miejsce – najlepiej szczelnie go przykryj, aby nie unosił się z niego przenikliwy zapach. Miksturę pozostaw na 10-14 dni, aby zaczęła fermentować. Pamiętaj, aby od czasu do czasu ją przemieszać. Nawóz będzie nadawał się do użytku, gdy z powierzchni zniknie piana. Specyfik rozcieńcz wodą (proporcje 1:10), a potem podlewaj pelargonie raz na 2-3 tygodnie. Warto dodać, że rośliny nie tolerują przenawożenia.

REKLAMA

Czytaj też: Ten składnik ożywi storczyka. Nowe pąki będą rosły w oczach

Podziel się: