Sromotna porażka PiS. W obu wariantach przegrywają [SONDAŻ]

Sondaż Instytutu Badań Pollster przewiduje porażkę PiS w dwóch wariantach
fot. Silar | CC BY-SA 4.0

Prawo i Sprawiedliwość jednak przegra wybory? Wskazuje na to jeden z sondaży, wykonany przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”. Zapytano w nim wyborców o poparcie dla poszczególnych formacji w przypadku wspólnego startu prawie całej opozycji (oprócz Konfederacji) oraz w wariancie koalicji ugrupowań opozycyjnych, uwzględniającym osobną listę Konfederacji i wspólną listę Polski 2050 i PSL-u. W obu przypadkach PiS czeka porażka!

REKLAMA

Największe szanse w starciu z PiS-em opozycja notuje w przypadku jakiejś formy wspólnej listy. Nie jest jasne, czy dojdzie do choć częściowego zjednoczenia partii opozycyjnych, choć pojawiły się już pierwsze – nie wdrożone jeszcze – plany fuzji wyborczej Polski 2050 i PSL-u. Nie wszyscy jednak pałają chęcią do pospolitego ruszenia w postaci mixu różnych partii pod jednym sztandarem. Są jednak zwolennicy takiego rozwiązania. Np. była przewodnicząca Nowoczesnej poseł Katarzyna Lubnauer. „Jedna lista jest kluczem do zwycięstwa opozycji. Szkoda, że nasi partnerzy z innych partii nie chcą tego zrozumieć” – przytacza słowa posłani „SE”.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego nie ma już szans na wspólną listę opozycji. Zdaniem szefa PiS poszczególne partie opozycyjne zbyt bardzo od siebie odbiegają. „To już przegrany projekt. Totalna opozycja nie ma wspólnych wartości i programu, spaja ich tylko niechęć do PiS” – mówił Kaczyński.

REKLAMA

PiS przegra wybory parlamentarne!? Tak wskazuje najnowszy sondaż

Do wyborów jednak jeszcze daleko, więc wszystko może się zdarzyć. Zwłaszcza, że w wariancie wspólnej listy opozycji Prawo i Sprawiedliwość może spaść z pierwszego miejsca. Tak wynika m.in. z sondażu Instytutu Badań Pollster, przeprowadzonego w dniach 14-16.04.2023 na próbie 1120 dorosłych Polaków.

Wspólna lista, złożona z KO, Lewicy, PSL-u, Polski 2050 i Ruchu Samorządowego Tak dla Polski, mogłaby liczyć na aż 47,72 proc. głosów! PiS znalazłby się dopiero na drugim miejscu z wynikiem 33,68 proc. Silną trzecią siłą byłaby wówczas Konfederacja z wynikiem 12,33 proc.

W drugim wariancie ze wspólnej listy startowałoby już tylko KO, Lewica i Ruch Samorządowy Tak dla Polski. Wówczas również PiS przegrywa. Wyżej wymieniona koalicja zdobyłaby 37,73 proc. głosów. PiS znów znalazłby się na drugim miejscu z wynikiem 33,38. Z osobnej listy, ale razem, startowałyby w tym wariancie Polska 2050 i PSL, które wspólnie mogą liczyć na 11,85 proc. poparcia. Niewiele mniej odnotowałaby w takim układzie Konfederacja, która zdobyłaby 11,68 proc. poparcia.

REKLAMA