karta płatnicza i terminal
fot. Pixabay

Masz kartę płatniczą, której termin ważności właśnie upływa, a może już dawno temu się skończył? W tym ostatnim przypadku nie możemy już wykonywać transakcji w sklepie, więc karta jest bezużyteczna. Wtedy powinna trafić w określone miejsce. Gdzie ją podziać? Czy można ją tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci? Sprawdź!

Co zrobić ze starą, nieaktywną kartą płatniczą?

Chociaż przeterminowaną kartą nie można już płacić w sklepie, to jednak warto się ochronić i dobrze ją zniszczyć. Wszystko po to, by nie trafiła w niepowołane ręce, a przypadkowa osoba, która ją znajdzie, nie mogła nic z nią zrobić….

Im bardziej staranujesz kartę, tym lepiej. Przetnij chip i pasek magnetyczny, dodatkowo wyszczerb wszystkie cztery kanty. Teraz wyrzuć ją swobodnie do śmieci. Jeśli nawet ktoś po nią sięgnie, to karta w takim stanie nie jest zdatna do użytku. Możesz też oddać ją dzieciom, aby mogły się nią pobawić. Wtedy będzkesz pewny, że karta nie trafiła w niewłaściwe ręce.

Karty nie należy wyrzucać do zwykłego kosza

Zniszczona karta nie nadaje się do utylizacji, więc trzeba ją wrzucić do kosza na odpady zmieszane, które potem zostaną przetransportowane do instalacji mechaniczno-biologicznych przetwarzania odpadów (MBP) albo do spalarni.

Pierwsza z wymienionych jednostek dysponuje mechanizmem segregacji, a pozostałości, które są zdatne do ponownego użycia, zostają odseparowane od nieprzydatnych śmieci.

Natomiast spalarnie przypominają ogromne kotłownie, w których bez ryzyka odbywa się recykling odpadków. W rezultacie uzyskuje się energię elektryczną i ciepło do ogrzewania mieszkań. Resztki z pieców, takie jak popiół zostają przewiezione na wysypisko, a surowiec służy np. do budowy dróg.

Czytaj też: Letni płyn do spryskiwaczy zrobisz za grosze. Wystarczą 2 składniki


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę