Stare obrazy religijne zanieś w to miejsce. Nigdy ich nie wyrzucaj

obraz
fot. screen Youtube / KSL News

Co zrobić ze świętymi obrazami? Nie można ich wyrzucić ot tak do kosza na śmieci. Jeśli robisz gruntowne porządki w domu, a obrazów nie chcesz czepiać ponownie, powinieneś płótna przedstawiające świętych przekazać np. Kościołowi. Ale to nie jedyna opcja, jaką masz do wyboru. Święty obraz możesz oddać też do innej instytucji.

REKLAMA

Gdzie oddać obrazy z wizerunkiem świętych? Duchowny tłumaczy

Obrazy religijne należy zanieść do 2 uchwytnych instytucji. Ksiądz Piotr Jarosiewicz – założyciel konta na TikTok’u (@ks.piotrjarosiewicz) radzi, aby po mszy udać się do zakrystii i zapytać, czy istnieje możliwość oddania obrazów, których z pewnych względów musimy się pozbyć. Przeważnie odpowiedź brzmi: Tak! Parafie rzadko kiedy odmawiają przyjęcia ikon. Co więcej, przygarną również drobne obrazki papierowe. Duchowni mogą umieścić obrazy z wizerunkiem świętych np. na plebanii.

Obrazy z wizerunkiem świętych można zanieść także do muzeum diecezjalnego. Niewykluczone, że ozdoby, które masz w posiadaniu, są rzadkością. Wobec tego zanosząc je do tego podmiotu, będą swego rodzaju dziełem sztuki, które będą podziwiać inni ludzie. Muzea chętnie odbiorą antyczne i unikatowe obrazy, nawet w dużej ilości. Zdaniem księdza Piotra taka „transakcja” przynosi obopólne korzyści. Instytucja zdobywa kolejne dobra kulturowe, a my rozstajemy się niepotrzebnymi dewocjonaliami.

REKLAMA

Istnieje jeszcze jedna możliwość, dzięki której niechciane obrazy znikną z twojego domu lub domu starszej osoby, która zmarła i przekazała ci swoją posiadłość. Ikony podaruj innym. Nie musisz nawet ruszać się z domu. Po prostu wystaw je na aukcji w internecie. Duchowny wskazuje, że chętnych na przygarnięcie świętych ikon nie brakuje.

Podziel się: