Storczyk po tym płynie odzyska siły. Szybko zakwitnie, a ty nie wydasz ani złotówki

storczyk
fot. screen Youtube / Orchids by Alexander

Wiedza na temat umiejętnej pielęgnacji storczyków jest na wagę złota. Być może zapewniłeś roślinie dobre podłoże i regularnie ją dokarmiasz, ale nie słyszałeś o kluczowej kwestii dotyczącej jej pielęgnacji. Oprócz ziemi i nawozów ważne jest także optymalne stanowisko z wystarczającą ilością świata słonecznego, a także częstość nawadniania. Wiele osób uważa, że to, czym podlewa się orchidee, jest niemal bez znaczenia. To spory błąd, który postanowimy dziś rozwikłać.

REKLAMA

Okazuje się, że podlewanie storczyków zwykłą wodą kranową nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej pozyskać płyn o właściwym pH, który będzie wolny od zanieczyszczeń i zasobny we wszystkie potrzebne sole mineralne. Dobrze, aby nie tylko nawadniał kwiaty, ale także je odżywiał. Z pewnością teraz zastanawiasz się skąd wziąć taką wodę? Jeżeli masz w mieszkaniu akwarium, to jesteś ogromnym farciarzem. Jak się okazuje, stary płyn z akwarium, który zazwyczaj ląduje w odpływie, świetnie sprawdzi się do podlewania orchidei.

Podlewanie storczyków wodą z akwarium naprawdę się opłaca

W wodzie z akwarium znajduje się sporo azotanów, które wytwarzają się w niej w procesie rozkładu pozostałości wytwarzanych przez ryby. To te substancje sprawiają, że storczyki stają się mniej wrażliwe na choroby. Podlewając rośliny płynem z akwarium, nie musisz ich dodatkowo nawozić. To dobra wiadomość, bo można korzystać z odpadów, nie wydając jednocześnie pieniędzy na sklepowe odżywki. Są przy tym ekologiczne i łatwe w użyciu.

Co ile czasu podlewać orchidee?

Wodą z akwarium możesz podlewać roślinki najwyżej raz w tygodniu, bez względu na porę roku. Nie stosuj jej na przemian ze standardową wodą. Kwiaty lubią lekko kwaśny odczyn pH ziemi, a jego modyfikacja może mieć wpływ na jakość roślin. W ten sposób orchidee będą miały śliczne pąki i zostaną zmobilizowane do wzrostu.

REKLAMA

Czytaj też: Zmiel i wrzuć do doniczki. Drzewko szczęścia przestanie gubić liście

Podziel się: