klej w tubie
fot. screen Youtube / FIXED1T

Co zrobić, aby klej Super Glue, Kropelka i inne podobne nie zakleiły się ani nie wyschły po otwarciu? Okazuje się, że nie bez znaczenia jest stawianie tuby dyszy do góry lub dyszą do dołu. Niektórzy po prostu marnują tego typu klej już po pierwszym zastosowaniu, gdyż nie orientują się, jak go przechowywać. Poznajcie prosty trik i zwiększcie jego trwałość.

Wiele osób używa Kropelki czy Super Glue tylko raz lub maksymalnie kilka razy. Gdy od pierwszego użycia do kolejnego mija dużo czasu, zwykle nie możemy z niego już nic wydobyć. Głównie z powodu zaklejonej końcówki tubki – obecny tam klej zastygł tak, że nie da się w zasadzie już nic z nim zrobić. Wobec tego pozostaje nam wyrzucić tubkę do kosza, a potem kupić nową. Za tego rodzaju kleje musimy trochę zapłacić i na dłuższą metę nie jest to opłacalne. Na szczęście są pewne metody, które pozwolą sobie z tym poradzić.

Jak zapobiec wysychaniu kleju typu Super Glue czy Kropelka?

W skład każdego kleju typu Super Glue wchodzi cyjanoakrylan, który polimeryzuje w obecności wody, a nawet wilgoci. Zatem tubkę z klejem najlepiej położyć w miejscu bardzo suchym, o niewielkiej wilgotności powietrza (wilgoci całkowicie nie da się wyeliminować).

Do przechowywania kleju dobrze  sprawdzi się lodówka lub zamrażarka

Osoby, które korzystają z tej metody, są zdania, że Super Glue może wytrzymać 2 razy dłużej niż standardowo. Po pobycie w danym urządzeniu chłodniczym klej może źle zareagować na sam moment wyciągnięcia.

Jeśli więc chcecie uniknąć procesu skraplania podczas wyjmowania kleju z chłodziarki (zamrożenie spowolni polimeryzację), powinniście włożyć tubkę do szczelnej torby, pojemnika czy koperty i poczekać, aż nabierze temperatury pokojowej. Potem dopiero otwórzcie opakowanie.

Patent z ryżem w pojemniku

Aby środowisko, w którym przechowywany jest klej pozbawić wilgoci, można do wnętrza opakowania (np. słoika) wrzucić suche ziarna ryżu, a potem umieścić tam klej (najlepiej, aby czubek tuby znajdował się w górze). Ryż to znakomity pochłaniacz wilgoci i wyciągnie ją nawet z otwartej tubki.

Główny składnikiem kleju typu Super Glue czy Kropelka jest cyjanoakrylan. To substancja bardzo szkodliwa po połknięciu, więc jeśli zamierzacie przechowywać klej w lodówce czy zamrażarce, trzymajcie go z dala od jedzenia. Najlepiej schowajcie go do osobnego pudełeczka izolującego i chrońcie go przed dziećmi.

Klej Super Glue kupisz tutaj.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę