Przygotuj pyszny piernik z miodem i orzechami na święta Bożego Narodzenia. Receptura na to tradycyjne ciasto jest prosta i szybka. Szlachetny smak piernik zawdzięcza dodatkowi mielonej kawy. Oto szybki i sprawdzony przepis.
Do Wigilii pozostało coraz mniej czasu. Wiele osób z pewnością postawi na stole różne rodzaje ciast. Wśród wielu smakołyków nie może zabraknąć piernika. Ten deser wcale nie musi leżakować i można go jeść zaraz po upieczeniu. Dzięki orzechom laskowym piernik przyjemnie chrupie, a dodatek kawy sprawia, że ma bardzo ciekawy smak. Warto z orzechów usunąć ciemne skórki, wtedy zniknie też gorzki smak. Ciasto można polać lukrem, stopioną czekoladą lub polewą kakaową.
Szybki przepis na świąteczny piernik z kawą i orzechami laskowymi
Składniki:
4 jajka
2/3 szklanki miodu
125 g kostki masła
3 szklanki mąki pszennej
0,5 szklanki wody
3 duże łyżki przyprawy do piernika
1 szklanka cukru
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżki zmielonej kawy
1 szklanka drobno pokrojonych orzechów laskowych
2 łyżeczki proszku do pieczenia
polewa: 4 łyżki cukru, 2 łyżki kakao, 6 kostek czekolady gorzkiej, 3 łyżki wody, 100 g masła
Sposób wykonania:
Całe orzechy laskowe wrzucamy na suchą patelnię i prażymy przez 5 minut, czasami mieszając. Potem bierzemy 2 arkusze ręcznika papierowego i kładziemy na nie porcje orzechów, zawijamy i lekko pocieramy w celu usunięcia z nich skórki. Orzechy siekamy na kawałki. W rondelku rozpuszczamy masło z kawą, miodem, wodą oraz przyprawą do piernika. W naczyniu mieszamy mąkę z sodą i proszkiem. Jajka ucieramy z cukrem, dodajemy powoli mąkę z dodatkami, a także ostudzoną miodową masę. Pod koniec mieszania wrzucamy posiekane orzechy i mieszamy wszystko łyżką. Ciasto przekładamy do formy keksowej, wyścielonej pergaminem. Pieczemy przez 75 minut w 160°C. Po upieczeniu ciasto studzimy, polewamy kakaową polewą (kakao, masło, cukier, wodę rozpuszczamy i gotujemy 2 minuty, wrzucamy kostki czekolady i mieszamy). Gotowe!
Klasyczny piernik na święta swój niepowtarzalny smak i aromat zawdzięcza przyprawom korzennym, takim jak:
-kardamon,
-imbir,
-cynamon,
-gałka muszkatołowa,
-goździki,
-ziele angielskie,
-anyż gwiaździsty,
-czarny pieprz.
Co dodać do piernika „na szybko”?
Piernik na szybko z powyższego przepisu można jeść zaraz po wystudzeniu. Fani bardzo słodkich ciast, mogą zamiast gorzkiej czekolady użyć mlecznej polewy czekoladowej, a warstwy ciasta przełożyć marcepanem lub powidłami śliwkowymi. Smacznego.