Światowe organizacje alarmują. Sytuacja klimatyczna w Europie szybko się pogarsza

termometr
fot. Pixabay

Światowa Organizacja Meteorologiczna i UE Copernicus poinformowały, że temperatura na kontynencie europejskim rośnie dwukrotnie szybciej niż na całym świecie. Wynikające z tego konsekwencje dla klimatu mogą być bardzo poważne.

REKLAMA

Z ostatnich komunikatów obu organizacji wynika, że sytuacja klimatyczna w Europie jest w znacznie gorszym położeniu niż w pozostałych regionach świata. Badania wykazały, że temperatura rośnie dwa razy szybciej niż średnia dla wszystkich innych regionów.

W Europie robi się zbyt ciepło

Z analizy najnowszych pięcioletnich średnich wynika, że obecnie temperatura w Europie jest wyższa o 2,3 stopnia Celsjusza od poziomów, które notowano przed epoką przemysłową. Na całym świecie z kolei wzrost ten wynosi 1,3 stopnia Celsjusza.

Autorzy analizy przypominają, że wyniki ostatnich analiz dodatkowo zwiększają znaczenie celów określonych w porozumieniu klimatycznym z Paryża z 2015 roku. Zadeklarowano wówczas, że globalne ocieplenie powinno być ograniczone do 1,5 stopnia Celsjusza.

REKLAMA

– Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych, w tym stresu cieplnego z rekordowymi temperaturami, pożarami, falami upałów, zmniejszeniem pokrywy lodu na lodowcach i brakiem opadów śniegu – alarmuje UE Copernicus.

Podziel się: