W trakcie wykopalisk w Małopolsce na Górze Zyndrama koło Maszkowic archeolodzy natrafili na dwie małe gliniane figurki przypominające świnki. W kontekście odkryć na terenie naszego kraju jest to wydarzenie rzadkie.

Figurki mają wielkości tylko kilku centymetrów, a wykonano je z gliny. Naukowcy są zdania, że liczą sobie aż 3,5 tysiąca lat. To by oznaczało, że wykonano je jeszcze przed Chrystusem i okresem Cesarstwa Rzymskiego.

W tym małopolskim regionie już parę lat temu odkryto gród z wczesnej epoki brązu. Osada była otoczona długim murem kamiennym, a takie odkrycia w naszym regionie Europy to coś niespotykanego. Tego rodzaju budowle były odnajdywane, ale nad Morzem Adriatyckim.

Marcin Przybyła z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego powiedział, że nieduże figurki wykonane z gliny to niezwykła żadność archeologiczna. Przedmioty są zrobione bardzo starannie, a badacze natknęli się na nie w miejscu gdzie kiedyś znajdował się budynek z epoki brązu.

– Gliniane zwierzątka mają prawie 4 tysiące lat, te świnie bardziej przypominają dziki. Mają wyraźnie zaznaczone grzbiety, a to dlatego, że świnie wówczas bardziej przypominały dziki niż zwierzęta hodowlane – wyjaśnia ekspert.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę