Fot. Pixabay.com

Obecne w całym kraju od niedzieli intensywne opady śniegu czy nawet zamiecie śnieżne nie dadzą o sobie szybko zapomnieć. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł mieszkańców zwłaszcza południowo-wschodniej Polski przez śnieżycami.

IMGW wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia dla województwa lubelskiego przed intensywnymi opadami śniegu. Zgodnie z przekazanymi przez TOK.fm prognozami, w tym regionie Polski może spać od 30 do nawet 40 centymetrów białego puchu. Pierwszy stopień zagrożenia dotyczy z kolei zamieci śnieżnych, wynikające z wiatru, który może osiągnąć do 65 km/h.

Co więcej, w lubelskim mogą się również pojawić marznące opady deszczu. W niektórych regionach mogą one doprowadzić do gołoledzi, które znacząco utrudnią przemieszcza się kierowcom.

Intensywne opady śniegu prognozowane są także dla województw świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego, dla których wydano alert drugiego stopnia. Może tam spaść 20-30 centymetrów śniegu, a także mogą się pojawić zamiecie śnieżne.

W północnej i centralnej części kraju obowiązywać będą alerty pierwszego stopnia przed opadami śniegu i zamieciami śnieżnymi. Niekiedy mogą one osiągnąć umiarkowany poziom i spowodować wzrost warstwy białego puchu o 15 centymetrów. Na Dolnym Śląsku z kolei może wystąpić silny mróz, gdzie nocą temperatura może spaść do -16 stopni.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę