
Forsycja to dekoracja, jak i zdrowy dodatek do potraw. Krzew ten jako pierwszy upiększa uśpiony po zimie ogród. Jego jaskrawe kwiaty są symbolem wiosny. Można je zrywać i jeść, ale pod warunkiem, że będą rosły z dala od źródeł zanieczyszczeń. Jeśli masz forsycję u siebie w ogródku, jesteś farciarzem. W jej kwiatach znajduje się mnóstwo cennych substancji o zdrowotnej mocy. Wykorzystaj ich potencjał leczniczy, przyrządzając domową nalewkę bądź herbatkę.
Jak zrobić nalewkę z kwiatów forsycji?
Oceń czy w forsycji nie ma robactwa. Czyste kwiaty spryskaj spirytusem i odstaw na kwadrans. Potem przełóż je do szklanego naczynia, zalej je alkoholem i pozostaw na 14 dni w ciepłym i zacienionym miejscu. Od czasu do czasu zamieszaj specyfik. Po upływie wskazanego czasu zamieszaj go, odcedź i trzymaj w chłodziarce.
Jak działa nalewka z forsycji?
Nalewka pomaga zwalczać kaszel i ma moc wykrztuśną. Działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Przyspiesza trawienie, uśmierza ból brzucha i ułatwia zasypianie.
Jak zrobić herbatkę z kwiatów forsycji?
Dwie łyżki świeżych (mogą być też suszone) kwiatów forsycji zalej ciepłą wodą (nie zalewaj jej ukropem, bo straci właściwości) i odstaw na kilka minut. Potem odcedź herbatkę. Pij ją po trochu przez cały dzień. Forsycja jest naturalnym przeciwutleniaczem. Niszczy wolne rodniki i wspomaga leczenie niektórych chorób.
Czytaj też: Ta herbata smakuje i pachnie lepiej niż inne. Wielu nie miało o niej pojęcia!