Twitter | Ukrinform

Antonio Guterres wystosował apel do Rosji z prośbą o przerwanie wojny w Ukrainie na czas Wielkiego Tygodnia. Jak wynika z kalendarza liturgicznego w Kościele prawosławnym, 24 kwietnia wypada Wielkanoc, dlatego ONZ chce wykorzystać ten czas na stworzenie korytarzy humanitarnych.

Pełniący funkcję dyrektora generalnego ONZ Antonio Guterres zwrócił się do Rosji o wstrzymanie działań wojennych na czas prawosławnego Wielkiego Tygodnia, który rozpoczyna się tydzień później niż w Kościele katolickim.

– Wzywam do czterodniowej przerwy (…) od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej 24 kwietnia – powiedział Guterres, cytowany przez „Ukrinform” we wtorek 19 kwietnia.

Na pomoc humanitarną w Mariupolu, Ługańsku, Doniecku czy Chersoniu czeka nawet 12 milionów Ukraińców. Każdego kolejnego dnia rośnie liczba osób, którym grozi niebezpieczeństwo. ONZ chce utworzenia korytarzy humanitarnych.

– Chcemy umożliwić otwarcie szeregu korytarzy humanitarnych. Świętowanie zmartwychwstania Jezusa w takich okolicznościach jest niemożliwe. – tłumaczył na spotkaniu z dziennikarzami lider ONZ.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę