fot. Twitter

Polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził dziś Waszyngton. Szef resortu obrony rozmawiał z Amerykanami o przyspieszeniu dostaw broni dla polskich Sił Zbrojnych oraz o zamówieniach nowego sprzętu dla naszej armii – przekazał „Polsat News”.

Mariusz Błaszczak przebywa w środę na wizycie w Stanach Zjednoczonych. Polski minister spotkał się w Waszyngtonie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem – sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Błaszczak powiedział, że rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa Polski oraz całej wschodniej flanki NATO.

„Możliwości przyspieszenia dostaw już zamówionego przez Polskę sprzętu wojskowego były jednym z tematów mojej rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem” – powiedział w środę w Waszyngtonie szef MON Mariusz Błaszczak.

Błaszczak spotka się z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego

„Rozmawialiśmy także o tym, co planuje polski rząd, o planach, które polski rząd właśnie wdraża, a związane są one ze skokowym wzrostem zdolności obronnych RP” – powiedział Błaszczak, przypominając, że na czwartek ma w USA zaplanowane spotkania z producentami uzbrojenia.

Minister obrony zapowiada nowe zamówienia dla polskiej armii. Ma to zapewnić skokowy wzrost zdolności Sił Zbrojnych RP.

„W stosunkowo krótkim czasie skieruję do Pentagonu „letters of request”, czyli formalnie rozpocznę procedurę zamówienia kolejnych partii sprzętu wojskowego dla Polski” – zapowiedział minister obrony.

Bez zaangażowania sekretarza obrony nie kupilibyśmy Abramsów

Szef MON osobiście podziękował sekretarzowi obrony Lloydowi Austinowi za wsparcie w sprawie dostaw nowego sprzętu dla Polski – m.in. czołgów M1 Abrams.

„Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że gdyby nie osobiste zaangażowanie sekretarza Austina, to Polska nie miałaby możliwości kupienia Abramsów w tej najnowocześniejszej, najnowszej wersji, a do tego doszło, więc czołgi Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego” – powiedział polski polityk.

Błaszczak przypomniał także, że Polska – oprócz czołgów – zamówiła w Stanach Zjednoczonych samoloty F-35 oraz systemy rakiet HIMARS.

„Zamówiliśmy również w 2021 roku systemy, które tak się sprawdzają na Ukrainie – myślę tu o Javelinach. W tym roku, o czym wspominałem, podpisaliśmy umowę w sprawie kupienia na rzecz Wojska Polskiego 250 czołgów Abrams” – wyliczał.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę