REKLAMA

Zełeński oddał hołd byłemu żołnierzowi SS-Galizien w Kanadzie
fot. Screenshot / YouTube |
Global News

Jarosława Hunkę okrzyknięto mianem „bohatera Kanady i Ukrainy”. Podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Ottawie Hunka został nagrodzony brawami na stojąco – klaskali także premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. Z pozoru zwykła sytuacja okazała się skandalem! Hunka był bowiem żołnierzem zbrodniczej, ukraińskiej dywizji w służbie III Rzeszy – Waffen SS-Galizien.

REKLAMA

Uhonorowanie 98-letniego Jarosława Hunki może okazać się kolejnym policzkiem w stronę Polski. 98-latek był obecny w kanadyjskim parlamencie podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. Hunka obecnie mieszka w Kanadzie, ale przed siedemdziesięcioma laty żył na terytorium obecnej Ukrainy. W kanadyjskim parlamencie przedstawiono go jako „bohatera Kanady i Ukrainy, który walczył z Rosjanami podczas II wojny światowej”. To prawda – walczył z Rosjanami. Służył w 14 Dywizji Grenadierów Waffen SS-Galizien. Jednostka ta nie tylko walczyła z Rosjanami, ale wsławiła się również mordami m.in. na ludności polskiej.

„Jestem bardzo dumny, że mogę powiedzieć, że pochodzi z North Bay i z Nipissing – Timiskaming. To ukraiński bohater, kanadyjski bohater i dziękujemy mu za całą jego służbę” – przedstawiał Hunkę spiker kanadyjskiego parlamentu Anthony Rota, przytacza ctvnews.ca.

REKLAMA

Były wiwaty i owacje na stojąco. Klaskali także premier Trudeau i Zełeński. Prezydent Ukrainy wzniósł nawet pięść, kiedy Hunka salutował przed zgromadzonymi. Wydaje się, że wszyscy, którzy tak ochoczo bili brawo, nie mieli świadomości jak mroczną przeszłość ma 98-letni staruszek, którego wynagrodzili oklaskami.

Kanadyjski parlament w obecności prezydenta Zełeńskiego oklaskiwał żołnierza zbrodniczej Waffen SS-Galizien. „Brali udział w masowych mordach Polaków, Żydów i Ukraińców”

Postanowił ich uświadomić prof. Ivan Katchanovski z Uniwersytetu w Ottawie. „To zdjęcia weterana Dywizji SS Galicja, który został nagrodzony owacjami na stojąco przez kanadyjski parlament, premiera Kanady i prezydenta Ukrainy. Opublikował te zdjęcia siebie w tej dywizji podczas szkolenia w Niemczech” – napisał Katchanovski na Twitterze, udostępniając zdjęcia młodego Hunki. Przypomniał także, czy, była 14 Dywizja Grenadierów SS-Galizien, w której służył 98-letni, ukraiński weteran.

REKLAMA

„Dywizja Galicja została utworzona w 1943 r. pod niemieckim dowództwem z ukraińskich ochotników w regionie Galicji na zachodniej Ukrainie. Członkowie tej dywizji brali udział w masowych mordach Żydów, Polaków i Ukraińców. Dokonali masakry blisko 1000 polskich cywilów we wsi Huta Peniatska i brali udział w innych masakrach polskiej ludności cywilnej, a także w tłumieniu powstania warszawskiego w 1944 r. i powstań antyhitlerowskich na Słowacji i w byłej Jugosławii” – cytował na swoim koncie na X (dawniej Twitter) profesor nauk politycznych Uniwersytetu w Ottawie Ivan Katchanovski.

REKLAMA

Jak pisze „Fakt” – parlamentarzyści kanadyjscy powinni wiedzieć i hitlerowskiej przeszłości Hunki. Wszak on sam jej nie kryje. Swoje zdjęcia i wspomnienia z SS-Galizien publikował na blogu dla weteranów tej zbrodniczej jednostki.

Po skandalu najgłośniej zaprotestowały społeczności żydowskie w Kanadzie. Po wszystkim spiker kanadyjskiego parlamentu przeprosił za gest wobec Hunki. Jednocześnie wziął na siebie całą winę mówiąc, że uhonorowanie go było tylko i wyłącznie jego (spikera) inicjatywą.

„Chciałbym szczególnie przeprosić społeczności żydowskie w Kanadzie i na całym świecie. Przyjmuję pełną odpowiedzialność za swoje czyny” – powiedział spiker parlamentu Kanady, cytowany przez BBC.

 


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA