Najniższa emerytura w Polsce. Emerytowi wypłacono 1 grosz. Pracował jeden dzień na umowie o pracę
fot. Pixabay

Zaskakująca kwota! Zastanawiając się, ile może wynosić kwota najniższej emerytury w Polsce, zapewne nikt nie przypuszczałby… że może być ona aż tak niska. Wysokość nawet średnich emerytur w Polsce zapewne pozostawia wiele do życzenia, a co dopiero ta. W mediach pojawiła się informacja o najniższej emeryturze, wypłaconej w grudniu 2022 roku. Emeryt zainkasował do portfela… 1 grosz!

Tak, to nie jest żart! Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na raport Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), liczba emerytur niższych niż emerytura minimalna wzrosła w ubiegłym roku w stosunku do roku poprzedniego. Procentowo takich świadczeń wypłacono o 8 proc. więcej rok do roku, a w sumie było ich aż 365 tys. Ile wyniosła najniższa emerytura w kraju, w grudniu 2022 roku? Świadczeniobiorcy, któremu takowa przysługuje, otrzymał zaledwie 1 grosz!

Ile wynosi w Polsce najniższa emerytura? Jest niższa, niż minimalna!

Tak niska emerytura wydaje się absurdem, ale jej wysokość jest uzasadniona stażem pracy pobierającego świadczenie. Jak czytamy w artykule „DGP” – ZUS wyliczył emerytowi należny mu 1 grosz za jeden dzień pracy w ramach umowy o pracę. Świadczeniobiorca w ciągu całego życia opłacić więc składkę tylko raz – za jeden dzień pracy.

Emerytowi pozostaje liczyć na 13. i 14. emeryturę, które pojawią się na kontach emerytów najprawdopodobniej jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę