Migranci przecinają ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej zwykłymi piłkami do metalu
fot. Twitter

Wydawało się, że metalowa zapora na prawie całej długości granicy polsko-białoruskiej zamknie „polski” szlak przemytniczy do Niemiec, zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Tymczasem migranci wcale nie rezygnują z prób nielegalnego wtargnięcia na terytorium Polski. Co więcej – nic nie robią sobie z potężnego muru, który miał ich przed tym powstrzymać. W sieci pojawiają się nagrania, na których widać, jak przez uszkodzone ogrodzenie na terytorium Polski „wlewa się” tłum migrantów z Białorusi.

Choć nie jest to już medialny temat, a większym zmartwieniem ze strony Białorusi są teraz stacjonujący tam najemnicy z Grupy Wagnera, kryzys migracyjny na pograniczu polsko-białoruskim nadal trwa. Od początku roku Straż Graniczna odnotowała aż 16 tys. prób nielegalnego przekroczenia tego odcinka polskiego pogranicza!

Szlak przemytniczy z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki przez Białoruś i Polskę do Niemiec nadal nie został zamknięty. Ubiegły czwartek był rekordowym, jeśli chodzi o ilość prób nielegalnego przekroczenia granicy. Tylko w ciągu doby, SG udaremniła takich 300. W całym lipcu takich prób udaremniono ponad 3,5 tys. – informuje portal „wnp.pl”, powołując się na dane Straży Granicznej.

„Mur” na granicy z Białorusią nie działa? Migranci radzą sobie z nim łopatami i zwykłymi piłkami do metalu…

Zliczane są jednak tylko te przypadki przekroczenia, którym udało się zapobiec. Ilu migrantów w tym czasie zdołało wtargnąć na teren Polski? Zahamować napływ niezidentyfikowanych osób z Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji miał tzw. mur na granicy z Białorusią – betonowo-stalowe ogrodzenie o wysokości 5,5 metra.

Czas pokazał jednak, że migranci znajdują sposoby, jak omijać zabezpieczenia. Do sieci trafiają nagrania, w których oni sami relacjonują podróż przez Białoruś i Polskę, aby dotrzeć do Niemiec. Na jednym z nagrań widać, jak grupa kilkudziesięciu osób wdziera się na terytorium RP po przecięciu metalową piłką do metalu jednego z przęseł ogrodzenia. Jak można wywnioskować z filmiku, takie przęsło wystarczy naciąć tylko od dołu – jest na tyle plastyczne, że później można je po prostu wygiąć! Pod ogrodzeniem migranci wykonują również przekopy.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!