Bosak za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn?
fot. Twitter | @krzysztofbosak

Konfederacja uderza w kontrowersyjny temat! Czy politycy prawicy są gotowi na… podwyżkę wieku emerytalnego? Wypowiedź jednego z liderów Konfederacji może nie spodobać się kobietom. Krzysztof Bosak zwraca uwagę, że przepisy emerytalne w Polsce nierówno traktują mężczyzn i kobiety. Ci pierwsi – choć żyją znacznie krócej – przechodzą na emeryturę później. Zaś kobiety mogą przejść na emeryturę aż o pięć lat wcześniej, a umierają dużo później. Jaki pomysł ma Konfederacja?

Podwyższanie wieku emerytalnego to temat, na który Polacy mają uczulenie. Zresztą nie tylko Polacy. Plany francuskiego rządu na podwyższenie wieku, w którym można przejść na emeryturę, wywołało wielotygodniowe zamieszki we Francji.

Jedyny rząd, który odważył się na naruszenie emerytalnego status quo w Polsce, była koalicja PO-PSL. Dziesięć lat temu Platforma Obywatelska wspólnie z Ludowcami zdecydowała o podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat (co miało przebiegać stopniowo) i jednocześnie wyrównanie go dla mężczyzn i kobiet. Był to jeden z gwoździ do trumny dla ówczesnego rządu. Zaledwie dwa lata później samodzielną władzę przejęło Prawo i Sprawiedliwość. PiS wrócił do poprzedniego rozwiązania. Wiek emerytalny do dzisiaj wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Konfederacja za podwyżką wieku emerytalnego!? Bosak mówi o konieczności zrównania wieku przejścia na emeryturę dla mężczyzn i kobiet

Zdaniem Krzysztofa Bosaka z Konfederacji nie jest to wcale dobre i sprawiedliwe rozwiązanie. Polityk wskazuje, iż mężczyźni umierają średnio znacznie wcześniej, niż kobiety. Mimo to muszą pracować o pięć lat dłużej.

„Sytuacja, w której mężczyźni szybciej umierają i znacznie później przechodzą na emeryturę jest skrajnie niesprawiedliwa” – powiedział Bosak w „Radiu Plus”.

Współprzewodniczący Konfederacji jednocześnie uspokaja i stawia swoją formację pomiędzy PiS-em i PO. „Odrzucamy PiS-owski radykalizm w populizmie socjalnym, jak i radykalizm Platformy,  która podniosła wiek emerytalny do jednego z najwyższych w Europie poziomów” – zadeklarował Krzysztof Bosak.

W podobnym tonie wypowiada się poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz. Jego zdaniem zwyczajnie nie ma odwrotu przed podwyżką wieku emerytalnego z uwagi na brak zastępowalności pokoleń – brak dzieci.

„Trzeba będzie prędzej, czy później podnieść wiek emerytalny, nie ma od tego odwrotu” – stwierdził poseł Konfederacji.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnia długość życia w Polsce w 2021 roku wynosiła 71,8 lat dla mężczyzn i 79,9 lat dla kobiet*. W świetle tych danych mężczyźni cieszą się emeryturą tylko 6,8 lat, a kobiety niemal 20 lat!

*Jak podaje GUS – wskaźnik zmniejszył się od 2019 roku o 2,3 (mężczyźni) i 2,1 (kobiety) lat w czasie pandemii COVID-19


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!