Krakowskie szopkarstwo decyzją Komitetu UNESCO zostało dziś wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Radosna dla Krakowa i całej Polski decyzja zapadła podczas 13. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest to pierwszy raz, gdy nasz kraj jest reprezentowany na tej liście.
Z takiego rozstrzygnięcia zadowolony jest wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. W rozmowie z RMF FM powiedział: „Wygranie tego wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO to dla nas coś nieprawdopodobnego. Wpisujemy pierwszą wręcz krakowską tradycję, która jest mocno wpisana w krajobraz naszego miasta i jest ciągle kultywowana.”
Swoją radość wyraził też na Twitterze szef resortu kultury Piotr Gliński. „To wyjątkowa chwila dla wszystkich, którym na sercu leży dbałość o polskie dziedzictwo” – napisał minister.
W sesji Komitetu UNESCO, która w tym roku odbywa się na Mauritiusie uczestniczy ponad 800 delegatów z 125 krajów, w tym z Polski. Wniosek o wpis na listę niematerialnego dziedzictwa złożono wiosną za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po konsultacjach z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i krakowskimi szopkarzami. Obok krakowskich szopek w tym prestiżowym wykazie wyszczególniona jest m.in. joga z Indii, rumba z Kuby, portugalski śpiew fado oraz chińska kaligrafia.