REKLAMA

szyszki i piekarnik
fot. Pixabay

Drzewa iglaste na twojej działce gubią szyszki? A może zebrałeś ich sporą ilość w czasie leśnej wędrówki? Mogą ci się przydać – np. jako materiał na jesienne ozdoby. Prócz tego szyszki mają mnóstwo użytecznych zastosowań, które zaskoczą niejedną panią domu! Powstanie z nich chociażby… ekologiczny odświeżacz powietrza. Do czego jeszcze wykorzystać szyszki w domu? Sprawdź!

REKLAMA

Patent na domowy odświeżacz powietrza z szyszek

Szyszki (kilka sztuk) dokładnie oczyść z nieczystości, a potem umieść na blaszce wyłożonej pergaminem. Wstaw do piekarnika nagrzanego do temp. 90°C (nie ustawiaj wyższej, gdyż żywica może się zapalić!) i susz przez pół godziny. Następnie szyszki wyciągnij z urządzenia i ostudź.

Przyrządź kompozycję zapachową. Do pojemnika wlej 3 łyżki oleju (słonecznikowego czy rzepakowego) i dodaj do niego 10-15 kropelek olejków eterycznych, które najbardziej lubisz. Roztwór przelej do butelki z dozownikiem i skrop nim szyszki – będą one przekazywać do otoczenia przyjemną woń. Teraz wsadź je do torebki z zapięciem strunowym na trzy dni.

REKLAMA

Wyjmij aromatyczne szyszki i rozmieść w mieszkaniu, a będą sukcesywnie uwalniać swój cudowny zapach.
Szyszki możesz nasączyć ulubionymi olejkami eterycznymi. Przepadasz za nutami cytrusowymi? Sięgnij po np. esencję bergamotową lub grejpfrutową. Natomiast zwolennikom zapachów kwiatowych polecamy kompozycję trzech olejków: różanego, jaśminowego i lawendowego.

Co jeszcze zrobić z szyszkami?

Szyszki posłużą także jako nietypowy karmnik dla ptaków. Wystarczy do szyszek przytwierdzić sznurki, a potem dokładnie nasmarować plewy masłem orzechowym, wtłaczając krem w zakamarki. Teraz szyszki należy okrążyć w ziarnach dla ptactwa, a potem porozpinać na gałązkach drzew.

REKLAMA

Szyszki sprawdzą się także jako ściółka pod rośliny w ogródku. Oprócz tego będą dobrym materiałem do sporządzenia kwaśnego humusu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA