Przed nami okres, kiedy ochoczo zaczniemy wybierać się na spacery do parków czy lasów. Na pewno nikt nie chciałby, żeby taka wyprawa spowodowała ciężką przewlekłą chorobę. W związku z tym powinniśmy być przygotowani na ewentualne niebezpieczeństwa. Ubrania, w jakich barwach zwabiają kleszcze? Czego lepiej nie zakładać, gdy udajemy się na tereny zielone?
Kleszcze mogą wywoływać m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, więc warto się przed nimi zabezpieczać. Do ludzi ściąga je głównie zapach i barwy. Jednak musimy mieć świadomość, że żaden kolor bluzki czy spodni nie ochroni nas przed tymi pasożytami. Żaden również nie sprawi, że tłumnie nas zaatakują.
Specjaliści zaobserwowali, że kleszcze faktycznie lgną bardziej do osób w ubraniach o konkretnym zabarwieniu, ale są też takie kolory, które działają na nich odpychająco. Może to wydawać się kuriozalne, ale pajęczaki te… są ślepe. Jednak mają szczękoczułki zawierające receptory, które identyfikują poziom kwasu mlekowego i dwutlenku węgla w pocie, ciepło, a także obieg powietrza. Sposób „rejestrowania” barw naszych ciuchów przez kleszcze i wybór tej konkretnej – nadal pozostaje zagadką.
Pasożyty z jakiejś więc przyczyny wolą bardziej jasną odzież, a zwłaszcza biały kolor. Natomiast zdecydowanie mniej wabią je ciemne stroje. Niemniej jednak leśnicy z reguły namawiają, by zakładać do lasu jasne ubrania, np. białe (najlepiej o jednolitej barwie). Dlaczego? Według leśników kolorystyka naszych ciuchów nie działa na kleszcze tak mocno, jak woń naszego potu. A na jasnym ubraniu pasożyta można zobaczyć znacznie łatwiej niż np. na czarnym, więc istnieje większa szansa, że w porę go usuniemy.
Co odstrasza kleszcze?
Wiesz już, że pasożyty te najbardziej lubią woń potu (zarówno ludzkiego, jak i zwierząt). Jeśli więc chcesz się przed nimi ustrzec, to możesz przed wycieczką do lasu czy parku spryskać się naparem z:
-mięty pieprzowej,
-szałwii,
-suszonej lawendy,
-tymianku,
-melisy lekarskiej,
-geranium,
-rozmarynu.
Zobacz też: Wlej to do kopca. Kret jest bez szans