Wlej to do kopca. Kret jest bez szans

kretowisko
fot. Pixabay

Krety potrafią wyrządzić w ogrodzie wiele szkód: przekopać trawnik, osłabiać korzenie roślin i niszczyć kwiaty. Nic dziwnego, że tak mnóstwo ludzi próbuje je wypędzić z ogródka. Poznaj najlepsze sposoby.

REKLAMA

Kret to gatunek chroniony, więc nie należy korzystać ze zbyt radykalnych metod w walce z nim. Poza tym zwykle nie jest to konieczne. Można go odstraszyć przy użyciu rzeczy, które prawdopodobnie już masz. Zobacz, jak je wykorzystać.

Te produkty sprawdzają się w walce z kretami

Czosnek
Kilka ząbków czosnku rozgnieć, a potem włóż je jak najgłębiej do kretowiska. Dalej postępuj tak samo, jak w przypadku wszystkich kopców, które znajdują się na Twoim terenie. W ten sposób stworzysz strefę, która dla szkodnika będzie nie do zniesienia i natychmiast ją opuści.

REKLAMA

Alkohol
Krety nie znoszą woni alkoholu. Również ostry zapach uważają za wstrętny. Weź pustą butelkę po jakimś aromatycznym trunku i wsadź ją do kopca dnem do góry. Postępuj identycznie w przypadku innych kopców (jeśli takie są). Szkodnik szybko wyniesie się z Twojego ogrodu.

Naturalny nawóz z pokrzywy lub piołunu
Roślinny nawóz jest łatwy w wykonaniu, a do tego skutecznie przepędza krety. Ponadto odżywi wiele kwiatów, warzyw i owoców. Zawiera bowiem mnóstwo mikroelementów, witamin oraz azotu. Jeśli chcesz go przyrządzić, to najpierw weź spory pojemnik, napełnij go piołunem lub pokrzywami, a potem zalej wodą (proporcje 1:10). Odstaw preparat w lekko zacienione miejsce na 10-20 dni. Pamiętaj, aby mieszać roztwór co 1-2 dni. Po upływie tego czasu możesz go stosować. Używaj go podobnie jak w powyżej opisanych przypadkach.

REKLAMA

Co jeszcze odstrasza krety?

Niezłe efekty przynosi także esencja octowa, psia sierść, kwaśne mleko i zmiażdżone gałęzie tui. Stosuje się je identycznie jak powyżej

Czytaj też: Włóż tę roślinę do tuneli. Nornice będą trzymać się z daleka