Tą metodą uratujesz przesuszony trawnik. W mig się zazieleni

trawnik
fot. screen Youtube / Haus und Garten Profi / Basti HW

Majowe upały dają się we znaki prawie wszystkim mieszkańcom naszego kraju. Na razie długoterminowe prognozy pogody nie zapowiadają, że coś się zmieni. Nadmierne promieniowanie słoneczne, wysoka temperatura i susza pogarszają stan naszego trawnika. Źdźbła stają się żółte, co nie wygląda dobrze. Samo podlewanie niewiele da, a jeśli masz spory ogród, czeka cię dużo pracy i to regularnej. Jak doprowadzić murawę do porządku, by znów pięknie się zazieleniła? Poznaj mało wymagający patent, który daje spektakularne efekty.

REKLAMA

Przesuszony trawnik potrzebuje wsparcia. Tak go uratujesz

Na początku staranie oczyść murawę. Przy pomocy grabi usuń wyschnięte, martwe źdźbła. Po wykonaniu tej czynności przejdź do nawadniania. Nie musisz tego robić codziennie, wystarczy co drugi dzień podlać teren sporą ilością wody. Pora dnia też ma znaczenie. Najlepiej czynność wykonaj późnym południem albo na wieczór. Nie rób tego w samo południe, bo płyn wyparuje z ziemi, a trawa nie zdoła się odbudować.

Reanimacja poszkodowanego przez suszę trawnika. Wypięknieje już po 7 dniach

Całościowa regeneracja potrzeba jest zmarniałej trawie jak mało co. Tutaj wiele pomoże nawóz (np. kompost) zasobny w minerały tj. potas, fosfor i azot. W przypadku bardzo dużych strat, gdy źdźbła ledwo zipią, o wiele lepiej sprawdzi się profesjonalny koncentrat do trawników, dostępny w centrum ogrodniczym. Gdy murawa już przeschnie, przystąp do koszenia (źdźbła skracaj o 1/3 długości). A co zrobić z ewentualnymi suchymi plackami w ogrodzie? Należałoby uzupełnić te tereny, dosiewając trawę. Wystarczy rozrzucić nasiona w lukach i równomiernie rozmieścić, a potem lekko podlać.

REKLAMA

Jeżeli powyższe metody okażą się mało skuteczne, masz jeszcze jedną szansę na uratowanie trawnika. Postaw na aerację. Nie jest to trudny zabieg, wystarczy zaopatrzyć się w aerator bądź widły i nakłuwać narzędziem powierzchnię. Dzięki temu do gleby dojdzie więcej tlenu i stanie się ona żyźniejsza. Ponadto sprawniej będzie przyswajała nawozy czy inne składniki. Efekty zobaczysz już po kilku dniach od kuracji. Wygląd murawy zmieni się na plus.

Czytaj też: Włóż do kieszeni. Komary i kleszcze nawet na ciebie nie spojrzą