Tą szybką metodą rozmnażam hortensje. Mam istną dżunglę w ogrodzie

hortensje w ogrodzie
fot. Pixabay

Hortensje to znane i lubiane przez nas rośliny, które chętnie uprawiamy na swojej posesji. Są śliczne, więc hodowców tych okazów każdego roku przybywa. Poza tym często kupujemy młode krzaczki i sadzimy w innym miejscu w ogrodzie, by zwiększyć hodowlę, zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, że roślinę można sklonować z egzemplarza, który już dawno rośnie przy domu. Także kupowanie młodych sadzonek czy nasion nie jest obowiązkowe. Zobacz, jak łatwo rozmnożyć hortensje domowym sposobem.

REKLAMA

Najłatwiej i najszybciej rozmnożyć hortensje przy pomocy jej liści. Przed zabiegiem warto znaleźć dla rośliny odpowiednie stanowisko. W pierwszych dniach i tygodniach lepiej hodować sadzonkę w doniczkach, a gdy podrośnie, przenieść ją do ziemi w ogrodzie.

Jak rozmnażać hortensje?

Tabletkę witaminy C (1 sztukę, musującą) wrzuć do ok. 50 ml wody i poczekaj, aż się roztopi. Przelej roztwór do szklanki i umieść w niej 1 dorodny liść hortensji (bez łodygi), ewentualnie dla lepszego efektu przedziel go na 2 równie części. Liść ma lekko pływać w miksturze, dlatego zanurz w niej tylko jego brzeg, na mniej więcej 20 minut. Po tym czasie wyjmij fragment rośliny i wsadź go pionowo do żyznej gleby (końcówkę kieruj ku ziemi).

Teraz zadbaj o swoją roślinę, ale nim ujrzy świat, minie nawet miesiąc. Doniczki usytuuj na jasnym stanowisku, ale unikaj ostrego słońca. Optymalna temperatura to 20-24°C. Kluczowe jest także zapewnienie właściwej wilgotności powietrza. Wówczas sadzonki przepikuj do oddzielnych doniczek. Gdy bardziej podrosną, posadź je w gruncie. Od teraz masz więcej pięknych kwiatów w swoim ogródku i to zupełnie za darmo.

REKLAMA

Podziel się: