Tajemnice Pentagonu w rękach Rosji! Ameryka jest bezbronna!

W 2016 roku rosyjskie ministerstwo obrony uzyskało dostęp do najtajniejszych kodów źródłowych odpowiadających za cyberbezpieczeństwo Pentagonu. Infiltrację Departamentu Obrony USA umożliwiła Rosjanom firma Hewlett Packard Enterprise, starająca się o rządowy kontrakt u naszego wschodniego sąsiada.

   

Jak poinformowała agencja Reuters, dzięki HP Enterprise Rosjanie uzyskali dostęp do oprogramowania ArcSight tej firmy. ArcSight jest jednym z najważniejszych narzędzi zabezpieczających sieci wewnętrzne przed cyberatakami i powiadamiających o tym fakcie analityków komputerowych. HP Enterprise użyczyła Rosji swój produkt, gdyż chciała uzyskać certyfikat wymagany do sprzedaży programu w sektorze publicznym tego państwa. Przeglądu systemu miała dokonać zajmująca się cyberbezpieczeństwem firma Echelon współpracująca z rosyjskim ministerstwem obrony.

Według ekspertów działanie HP Enterprise wywołało ogromne szkody w amerykańskim systemie bezpieczeństwa. Były architekt zabezpieczeń ArcSight Greg Martin podkreślił, że dzięki temu uzyskano dostęp do wewnętrznych danych Pentagonu. – To narażanie się na potencjalne ataki – stwierdził. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że afera ta miała miejsce akurat w momencie, gdy Amerykanie oskarżali Rosję o rosnącą liczbę cybernetycznych ataków na amerykańskie firmy, polityków oraz cywilne i wojskowe agencje rządowe.

   
Zobacz także:  Węgry do zwalczenia koronawirusa będą używać rosyjskiej szczepionki Sputnik V

Nie jest to pierwszy przypadek spenetrowania poufnych danych Pentagonu przez Rosję. Wcześniej działający dla Kremla hakerzy na blisko 60 minut przejęli kontrolę nad systemem poczty elektronicznej Departamentu Obrony, z którego korzystało blisko 3500 pracowników Pentagonu. Było to możliwe po przejęciu hasła i elektronicznego podpisu jednego z pracowników.

     

Polub nas na Facebooku: