Wiele osób w sobotę mogło zauważyć na niebie niecodzienne zjawisko. Ogromny krąg wokół słońca, wzbudził różne emocje. Zastanawialiśmy się, co to takiego? To Hallo 22°!

Wielu mieszkańców okolicy Warszawy widziało w sobotę wokół słońca tajemniczy okrąg. Jak informuje dziennik.pl było to zjawisko optyczne, które nazywa się Halo 22°. Występuje w postaci okręgu lub jego fragmentu o promieniu kątowym 22° wokół słońca. Czasem zdarza się, że występuje również wokół księżyca.

Jak to wygląda? Koło wewnątrz łuku jest ciemniejsze od otaczającego go nieba, a na zewnątrz łuku niebo jest zdecydowanie jaśniejsze. Redakcja gazety.pl wyjaśnia, że krawędź wewnętrzna jest lekko zabarwiona na czerwono, dalej kolor zanika, a zewnętrzna krawędź jest zabarwiona na niebiesko. To wygląda spektakularnie – jak z filmu sience-fiction!

Zjawisko może występować o różnych porach dnia, w każdej szerokości geograficznej i w różnych porach roku. Bywa widoczne nawet sto razy w roku. Halo 22° jest powstaje przez załamanie światła w kryształkach lodu w atmosferze ziemskiej.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę