anturium
fot. screen Youtube / Vườn & Nhà

Anturium to roślina o ślicznych, sercowatych liściach, która jest niestety dość wymagająca. Jeśli masz w domu stary okaz, to możesz go odmłodzić, a wtedy będzie zachwycać swym wyglądem przez długi czas. Jak tego dokonać? Wypróbuj ten prosty zabieg.

Anturium – jak go odmłodzić?

Twoje anturium ma już swoje lata? To prawdopodobnie uwolniło już tzw. odrośla. Są to pędy, które wznoszą się zazwyczaj u dołu rośliny. Powinieneś je podciąć jak najbliżej nasady, jednocześnie pozostawiając dużą ilość połączeń korzeni przybyszowych. Oderwij również liście znajdujące się na dole – pozostaw tylko 2,3 usytuowane najwyżej. Dzięki temu pobudzisz roślinę do zawiązywania nowych pędów. A ona bardzo szybko się odrodzi.

Ucięte pędy anturium będą doskonałymi sadzonkami

Starych usuniętych pędów nie wyrzucaj, tylko użyj ponownie. W kwestii anturium doskonale sprawdzą się jako świeże sadzonki – można je błyskawicznie ukorzenić. Włóż je do doniczki z dobrą ziemią (najlepiej kwaśną o odczynie około 5-5,0 pH). Świetnie nadaje się gleba z dodatkiem substratu torfowego bądź torfu. Gdy sadzonki się ukorzenią, to warto nad nimi rozłożyć osłonę z folii (lub reklamówki) przymocowanej na małych kijkach.

W ten sposób młode rośliny będą miały zapewnioną wysoką wilgotność powietrza. Teraz sadzonki warto umiejscowić na parapecie zachodniego lub wschodniego okna. Osłonę należy pozostawić na młodej roślinie do czasu, aż wyskoczą pierwsze listki. Gdy tak się stanie, to oznacza, że sadzonki się przyjęły. Musisz je systematycznie podlewać, szczególnie w okresie wegetacji.

Czytaj też: Palma doniczkowa ożyje z nową mocą. Podlej ją wodą z gotowania


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę