kosiarka kosząca trawnik
fot. Pixabay

Jak wykorzystać skoszoną trawę? Spróbuj stworzyć z niej ekologiczny nawóz dla wszystkich Twoich roślin w ogrodzie. Domowy specyfik pobudzi je do wzrostu i poprawi ich ogólną kondycję. Sposób wykonania nie jest trudny.

Każdy zapalony ogrodnik wie, że do należytego wzrostu roślin na grządkach potrzebny jest dobry nawóz. Sprawia on, że plony są zdecydowanie lepsze. Oczywiście sklepowe półki aż uginają się od rozmaitych specyfików. Ale nie należą one do najtańszych. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zrobienie swojego własnego nawozu. Nie zapłacisz za niego ani grosza.

Jak własnoręcznie przyrządzić nawóz z trawy?

Już wiesz, że bazą domowego środka odżywczego dla roślin jest skoszona trawa. Z pewnością każdy ogrodnik ma jej bez liku.

Wrzuć ją do czarnego worka na śmieci (jeśli jest mocno sucha, zwilż ją niewielką ilością wody). Potem dokładnie zawiąż worek i połóż go w nasłonecznionym miejscu na trzy dni (niej otwieraj go). Po upływie tego czasu zawartość już sfermentuje. Wówczas otwórz woreczek, trawę przesyp do wiadra (najlepiej, aby zajęła połowę objętości), wlej gorącą wodę i wszystko odstaw na dwie godziny. Po tym czasie odżywka jest gotowa – przelej ją do konewki i funduj swoim roślinom. Możesz też spryskiwać nią liście.

Co zawiera nawóz na bazie trawy?

Nawóz z trawy to skarbnica witamin: C, E i z grupy B, a także magnezu i potasu. Podając go kwiatom czy warzywom zaopatrzysz je w solidną dawkę substancji odżywczych. Dzięki temu rośliny dobrze się zakorzenią i będą odporniejsze na ataki szkodników czy różne choroby.

Co jeszcze zrobić ze skoszoną trawą?

Wysusz trawę na słońcu, a potem użyj jako ściółki. Rozsyp ją między roślinami, a ona stopniowo przeistoczy się w próchnicę i użyźni podłoże. Innym sposobem na zastosowanie trawy jest mulczowanie. Na czym polega?

To rozdrobnienie skoszonego zielska i rozsypanie go na trawniku. Celem tego zabiegu jest wzbogacenie terenu – źdźbła będą miały wyrazistszy kolor i szybciej urosną. Ponadto rozdrobiona trawa chroni przed nadmiernym parowaniem wody z gleby.Czytaj też: Sprawdź, jak wykorzystać fusy z kawy w domu i ogrodzie


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę