odklejanie taśmy z dokumentu
fot. screen Youtube / Vitalii Tereshchuk

Taśma klejąca to przedmiot, który ma wiele zastosowań. Potrafi „wyremontować” naprawdę dużo rzeczy. Niekiedy zdarza się, że przez nieostrożność przykleimy ją tam, gdzie nie trzeba. Wtedy zastanawiamy się, jak odczepić taśmę, by nie uszkodzić ważnego dokumentu. Aby wszystko poszło po naszej myśli, możemy wykonać 1 trik.

Niektórzy pozbywają się taśmy samoprzylepnej i jej resztek przy pomocy detergentów, wody, a nawet tłuszczu. Jej pozostałości można usunąć też przy pomocy ciepła (np. podgrzewając suszarką do włosów). Można też taśmę spróbować zdrapać plastikową szpachelką albo użyć elektrycznej opalarki. Ten ostatni sprzęt trzeba jednak stosować z rozwagą, bo napływ gorącego powietrza może rozpuścić powierzchnię, na jakiej obecny jest klej taśmy. Są także osoby, które pomagają sobie żelazkiem – przez ścierkę z grubego materiału prasują zaklejony obszar.

Zazwyczaj jednak wszystkie powyższe rady zawodzą i istnieje konieczność skorzystania z innych metod. Mamy na myśli specjalistyczne preparaty chemiczne, które można dostać w sklepach budowlanych. W większości tychże środków znajduje się dipenten, który – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – eliminuje taśmę i klej. Alternatywną mogą być: rozpuszczalniki, nafta, benzyna ekstrakcyjna i terpentyna. Zanim naniesiesz wybrany produkt na taśmę, zrób test na mało widocznym fragmencie powierzchni. Pamiętaj też o założeniu okularów ochronnych, maseczki i rękawiczek.

Jak odkleić taśmę, by nie zniszczyć ważnego dokumentu?

Ten patent zachwala wielu użytkowników social mediów. Jeżeli taśma przypadkowo przykleiła się do papieru, to nie wpadaj od razu w panikę. Wystarczy przytrzymać papier z jednej strony, a z przeciwnej rozciągnąć energicznie taśmę na długości. Dzięki temu odklei się sama od dokumentu i nie zostawi nawet najmniejszego śladu. To sprawdzona sztuczka, którą powinien znać każdy.

Jak pozbyć się taśmy dwustronnej?

Taśma dwustronna jest jedną z najpopularniejszych i skleja ze sobą wiele elementów. Trudno ją usunąć pospolitymi metodami. Najlepiej do usuwania tego typu taśmy użyć wody z mydłem (proporcje 1:1). Preparat ten błyskawicznie rozpuści klej, a w ostateczności taśma odklei się sama.

Czytaj też: Spryskaj tym meble i przetrzyj. Kurz zniknie i prędko nie wróci


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę