Padł rekord świata w cenie sprzedawanego diamentu. Na aukcji w Genewie zorganizowanej przez słynny dom aukcyjny Christie’s za pierścionek z różowym diamentem Pink Legacy zapłacono ponad 50 milionów dolarów. Nabywcą okazała się słynna amerykańska firma Harry Winston, zajmująca się wyrobem ekskluzywnej biżuterii. Nabywcy już zapowiedzieli, że pierścionek zmieni nazwę na Winston Pink Legacy.

Pink Legacy uchodzi za jeden z chemicznie najczystszych diamentów na świecie. Ma regularny szlif i posiada prawie 19 karatów. Oznacza to, że osiągnięto także najwyższą w historii cenę za jeden karat. – 2,6 miliona dolarów za karat to światowy rekord ceny za jeden karat w przypadku diamentu różowego. To Leonardo da Vinci wśród diamentów – podkreślił po zakończonej licytacji Francois Curiel, szef aukcji Christie’s w Europie.

Diament został znaleziony około stu lat temu w kopalni południowoafrykańskiej przez firmę wydobywczą De Beers, należącą do słynnej rodziny Oppenheimerów. Eksperci podkreślają, że znalezienie kamienia w tym kolorze o masie przekraczającej 10 karatów jest niezwykle rzadkie. Stąd wzięła się również jego astronomiczna cena. Ponadto, jak poinformowała amerykańska telewizja CNN, „Pink Legacy jest określany mianem »Fancy Vivid«, czyli kamienia o wyjątkowym kolorze. Tylko 1 na 100 tys. kamieni szlachetnych może pochwalić się takim określeniem”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę