Nieustanna stylizacja, noszona zbyt długo, zmywanie acetonem, malowanie od nowa lub hybrydy – paznokcie poddawane zbyt częstym zabiegom mogą znacznie pogorszyć swoją kondycję. Najlepszym sposobem na ich regenerację jest przerwa od stylizacji.

Gdy usłyszysz lub zauważysz, że twoje paznokcie potrzebują „wytchnienia” – weź to pod uwagę i daj im odpocząć, zwłaszcza jeśli używasz zwykłych lakierów, wtedy są cienkie, z przebarwieniami i ogólnie słabe. To wyraźny znak, że twoje paznokcie potrzebują regeneracji.

Masz wypukłości, białe plamki lub bruzdy na paznokciach? To może być sygnał ostrzegawczy.

Wypukłości i bruzdy na paznokciach mogą świadczyć nie tylko o słabej kondycji paznokci, ale również o stosowaniu nieprawidłowej diety, która prowadzi do zaburzeń równowagi żywieniowej. Natomiast pojawiające się na paznokciach białe plamki często mogą symbolizować niedobór minerałów (cynku lub wapnia) lub odwodnienie organizmu.

– W przypadku paznokci wystarczą zazwyczaj trzy do czterech tygodni przerwy, aby przebarwienia zniknęły, niezależnie od tego, czy paznokcie są żółto-pomarańczowe, czy mają białe plamy – stwierdza dermatolog dr Sonia Batra.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów na swoich paznokciach, koniecznie daj im chwilę wytchnienia i wsparcia! Poświęć kilka tygodni, aby pozwoliły sobie na regenerację. Możesz wspomóc ten proces stosując oliwki, odżywki do paznokci, które zapewnią paznokciom odpowiednie nawilżenie. Warto pamiętać i dbać, by produkty były naturalne.

Aby zachować jak najdłużej zdrową kondycję paznokci bardzo istotne jest używanie rękawiczek podczas prac domowych, a zwłaszcza jeśli nasze dłonie i paznokcie wystawione są na kontakt z gorącą wodą i chemikaliami, które wysuszają skórę, a nawet mogą wywołać jej podrażnienie.

– Unikaj długotrwałego wystawiania ich na działanie gorącej wody i chemikaliów, a także środka dezynfekującego do rąk na bazie alkoholu, ponieważ oba mogą bardzo wysuszać paznokieć i powodować zniszczenia – powiedziała dr Batra.

Eksperci podkreślają, że naturalne paznokcie mogą dać nam wgląd w nasz obecny stan zdrowia. Pojawiające się na nich zmiany mogą świadczyć o niedoborach lub sygnalizować dolegliwości, czego pod warstwą lakieru czy hybrydy nie da się zauważyć.

Poza codzienną pielęgnacją, warto pamiętać, ze wizyty w salonie kosmetycznym na manicure powinny odbywać się nie więcej niż dwa razy w miesiącu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę