Świerk to drzewko iglaste, które często zdobi nasze działki czy ogrody. Jeśli będziemy roślinę troskliwie pielęgnować, wtedy odwdzięczy się nam aktywnym wzrostem i pięknym zielonym kolorem. Niestety tego iglaka nie omijają choroby i czasami staje się celem ataku szkodników. Co zrobić, gdy świerk brązowieje? Sprawdź, jak temu zapobiec.
Przyczyny brązowienia igieł świerka
Gdy iglak brązowieje, to najpewniej został zaatakowany przez mrówki, mszyce, przędziorki, ślimaki albo kleszcze. Z kolei glebę pod drzewkami osłabiają nornice i krety. Niewykluczone, że w Twoim ogrodzie zadomowił się bezpański kot i traktuje ogród jak toaletę. Jak się go pozbyć? Spróbuj rozrzucić na trawniku cynamon.
Jeśli to nie zwierzę jest winowajcą, to być może świerk brązowieje z powodu choroby grzybowej. Przeważnie dopada go fytoftoroza, która prowadzi do zamierania rośliny. Lubią ją również niewielkie pajęczaki, przędziorki. Wciągają jego soki i powodują zmianę barwy igieł. Wówczas drzewko żółknie albo brązowieje. Niestety, gdy choroba rozprzestrzeni się na dobre, to świerk ginie. Aby do tego nie dopuścić, warto zawczasu wdrożyć działania profilaktyczne, które zabezpieczą sadzonkę przed pasożytami.
Jak wyeliminować przędziorki?
Zazwyczaj te szkodniki zwalcza się przy pomocy chemicznych, fachowych oprysków. Warto jednak znaleźć bardziej przyjazne dla środowiska i ekologiczne opcje. Niektórzy ogrodnicy wnoszą na swoją działkę drapieżne roztocza, z którymi plaga przędziorków nie ma szans.
Mają postać larw i dorosłych organizmów. Są umieszczone w specjalnym opakowaniu. Wystarczy je otworzyć i usytuować maleńkie robaczki w ogrodzie, posypując nimi chore drzewka.
Istnieje jeszcze 1 domowy sposób na zwalczanie przędziorków. Przyda Ci się mydło potasowe. Kilka łyżek tego wyrobu rozpuść w litrze wody, wymieszaj i gotowe. Taki preparat stosuj jak oprysk – nanoś go na brązowiejące drzewka. Mydło uszkadza osłonę ciała osobników, które po krótkim czasie giną. To łatwy i tani patent, który błyskawicznie rozwiąże problem. Możesz dodatkowo posadzić w ogródku rośliny, których nie znoszą przędziorki. Są to goździki, pomidory i czosnek. Prawidłowa wilgotność gleby też jest ważna. Przędziorki lubią, gdy podłoże jest suche, wobec tego pamiętaj o systematycznym podlewaniu swoich roślin.
Czytaj też: Nornice zniszczą Twoje rośliny. Popularna przyprawa pomoże się ich pozbyć