Podczas pierwszych wiosennych prac w ogrodzie, zazwyczaj przycinamy krzewy i drzewa. W rezultacie na pozostawionych gałązkach i pieńkach są widoczne „rany”. Te uszkodzenia powstają oczywiście wskutek cięcia. Do ich ochrony warto użyć maści ogrodniczej. W tym artykule dowiesz się, jak przyrządzić ją samodzielnie. Stosując ją, doskonale zabezpieczysz swoje rośliny.
Co zawiera maść ogrodnicza?
Maści ogrodnicze, które można dostać w sklepach, dzielą się na dwa typy. Jedne zawierają związki bioaktywne o właściwościach grzybobójczych, a drugie są mieszanką substancji naturalnych. W skład tych drugich wchodzi z reguły wosk, kalafonia (miękka żywica), a także rozpuszczalniki.
Kiedy stosować maść ogrodniczą?
Maść zastosuj wtedy, gdy kondycja roślin z jakiejś przyczyny jest zaburzona. Użyj jej:
-podczas szczepienia drzew (określony obszar owija się folią bądź opaskami, a potem precyzyjnie smaruje maścią);
-po cięciu roślin (wymieszaną mieszankę nanieś na ranę i na szerokość 2 cm dookoła jej krawędzi – np. pędzelkiem);
-w przypadku urazów (ten specyfik doskonale „leczy” uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia kory w czasie mrozów czy zniszczenia wywołane przez zwierzęta).
Pamiętaj!
Maść ogrodniczą zawsze stosuj od razu po zauważeniu urazu lub wykonaniu cięcia. Środek wysycha około 60 minut. Staraj się nie używać maści podczas złej pogody – z powodu dużej wilgoci preparat nie zaschnie odpowiednio dobrze i nie spełni swej roli.
Przepis na domową maść ogrodniczą
Do 1 litra farby emulsyjnej dodaj 20 ml środka grzybobójczego Topsin M 500 SC, a potem oba składniki dobrze wymieszaj. Ostatni składnik możesz zastąpić Miedzianem 50 WP. Otrzymasz 2% roztwór.
Jednoskładnikowa maść ogrodnicza zabezpieczy Twoje rośliny
Maść ogrodniczą możesz też zrobić z zaledwie jednego składnika. Potrzebny Ci będzie wosk ze świecy.
Zanim przystąpisz do cięcia roślin, należycie go przygotuj. Na początku zapal świece lub podgrzewacze i daj im się roztopić – w międzyczasie Ty możesz pracować w ogrodzie. Potem zalej rany na drzewach i krzewach gorącym i roztopionym woskiem, a po chwili rozprowadź go lekko. Możesz sobie pomóc pędzelkiem. Po pewnym czasie zaaplikowany wosk samoczynnie zaschnie i będzie stanowić rewelacyjną ochronę.
Zobacz także: Wiosną zrób to z forsycją. Krzew będzie uginał się od kwiatów