Ten specyfik przepędzi karaluchy z domu. Masz go w kuchni

karaluchy
fot. screen Youtube / he New York Times

Spotkanie oko w oko z karaluchem w domu to nic miłego. To dość spore osobniki, a ich widok wywołuje wiele negatywnych emocji. Co robić, gdy obrzydliwe stworzenia pojawią się w mieszaniu? Możesz je zwalczyć w całkiem łatwy sposób.

REKLAMA

Dlaczego karaluchy zamieszkują domy?

Karaluchy to owady bardzo prymitywne i przysposobione do nawet ekstremalnych warunków. Ich rozmiar może się różnić – wszystko zależy od gatunku. Jednak dorosły osobnik mierzy zwykle 1-3 cm. Jego cało jest płaskie i ma 3 pary odnóży. Dlaczego karaluchy umiejscawiają się w naszym domu? W budynkach mieszkalnych szukają one przede wszystkim cichej przystani. Kusi je aromat nieodpowiednio zabezpieczonej żywności.

Robaczki bez problemu przechadzają się po ścianach domów. Mogą nawet wędrować pod wentylacją. A do naszego mieszkania wchodzą różnymi ścieżkami. Jak wytępić karaluchy z domu?

Walka z karaluchami wcale nie jest trudna

Osobniki żerują głównie nocą i to właśnie o tej porze zazwyczaj można je zobaczyć. Gdy dostrzeżesz te insekty w mieszkaniu, działaj prędko. Stworzenia potrafią się rozmnażać w ekspresowym tempie.

REKLAMA

Na osobniki możesz zastawić pułapkę, która raz na zawsze pomoże wyeliminować karaluchy z Twojego lokum. Przyszykuj fusy ze zmielonej kawy. Przełóż je do wysokiego słoika i umieść kładkę, po której insekty będą wchodziły do wnętrza. Gdy robaczki wskoczą do naczynia, to nie zdołają się z niego wydostać.

Przy tej zasadce nie używasz chemii, więc możesz ją przetestować przed deratyzacją. Chociaż osobniki nie gryzą, to mogą niestety przenosić niebezpieczne choroby.

Czy karaluchy są groźne?

Karaluchy w mieszkaniu nie będą nas kąsać, ale mogą ze wszystkich sił starać się dotrzeć naszego pożywienia i je właśnie zakazić. Insekty przenoszą mnóstwo chorób, więc musimy zachować czujność, gdy zalęgną się w naszym mieszkaniu.

Wśród chorób, które mogą przenosić, najgroźniejszymi są: tężec, cholera, grypa, gruźlica i dżuma. Aczkolwiek w większości przypadków wywołują zatrucie pokarmowe, gdy spożyjemy zainfekowane przez karaluchy jedzenie.

REKLAMA



Czytaj też: Do czego służy trzecia komora w pralce? Wiele osób wciąż o tym nie wie

Podziel się: