Nornice w ogrodzie to wróżą nic dobrego. Kopią w tunele pod ziemią, jednocześnie uszkadzając rośliny cebulowe. Jakby tego było mało, pogryzają korę drzewek, zwłaszcza tych niedawno posadzonych. Dlaczego gryzonie lgną do ogrodu? Oto czynniki, które najbardziej je przyciągają.
Nornice przyciąga do ogrodu pokarm
Zwierzęta te przeważnie wybierają ogrody zasobne w substancje pokarmowe. Lubią podłoże próchniczne i napowietrzone. Właśnie w takich warunkach są w stanie obcesowo drążyć tunele i budować podkopy, które później zamieszkują.
Cenią sobie rośliny i chyba do nich lgną najbardziej, bo przecież to ich główne pożywienie. Chętnie podjadają owoce i ich nasiona, więc obecność gryzoni sadach nie powinna nikogo dziwić. Nie odmawiają sobie też liści oraz zielonych fragmentów ziół i jarzyn.
Szkodniki preferują tereny lekko podmokłe i leżące odłogiem, które będą dla nich jadłodajnią i równocześnie oazą spokoju. Wychodzą na żer wieczorem i w nocy, bo w dzień obawiają się innych zwierząt.
Wiosną i latem, gdy szata roślinna kwitnie na potęgę, osobniki konsumują najczęściej nasiona, kłącza, korę, dopiero co wykształcone pędy czy pąki roślin. Szkodniki mają ostre pazury, które znacznie ułatwiają im polowanie na bezkręgowce, dżdżownice czy insekty.
Jeśli jesteś pewien, że w twoim ogrodzie zamieszkała nornica, zacznij działać już teraz. Wypróbuj ten skuteczny sposób na pozbycie się szkodnika.