To najlepszy sposób prania pościeli. Unikniesz wizyty u alergologa

poduszki na łóżku
fot. Pixabay

Po ciężkim dniu pracy marzymy tylko o błogim odpoczynku w czystej i miękkiej pościeli. Aby mogło tak być, tkaniny powinny być systematycznie zmieniane i właściwie prane. Przecież to doskonałe lokum dla rozwoju drobnoustrojów (m.in. roztoczy) – zwłaszcza, gdy odpoczywa z nami pupil. Sprawdź, co jaki czas prać pościel.

REKLAMA

Co może zamieszkiwać naszą pościel?

W łóżku nie tylko my lubimy się wylegiwać. Uwielbiają je także bakterie i roztocza – najczęściej zamieszkują pościel i materac. A czym się żywią? Naszym obumarłym naskórkiem. Pasożyty nie są sprzymierzeńcami człowieka i lepiej się ich pozbyć. Wywołują m.in.: duszności, kaszel, choroby skórne i katar. Co więcej, długotrwała obecność mikroskopijnych „lokatorów” w naszym łóżku może prowadzić do wystąpienia astmy, alergii, a nawet atopowego zapalenia skóry. W związku z tym powinniśmy dbać o swoją pościel i regularnie ją prać. Co ile czasu?

Eksperci z New York University School of Medicine oszacowali, że na naszym posłaniu bytuje kilkanaście gatunków grzybów, a służy im wytwarzany przez nas pot.

Co ile czasu prać pościel?

Według wielu osób pościel należy odświeżać co 2 tygodnie. To jednak powszechny mit – prześcieradło czy poszewki od poduszek trzeba prać zdecydowanie częściej. Wszystko zależy od tego, czy:
-mamy alergię lub problemy skórne,
-w łóżku śpią zwierzaki,
-często się pocimy,
-śpimy nago.

REKLAMA

Wpływa na to także pora roku. Latem wskazana jest częstsza zmiana pościeli, bo bardziej się pocimy. Zanim założysz upraną poszwę, porządnie odkurz materac.

Jak często zmienić pościel?

Zdaniem mikrobiologów pościel, poszewki, prześcieradło należy zmieniać raz w tygodniu. Nie zapominając przy tym o ręcznikach, które warto odświeżać jeszcze częściej. Specjaliści radzą, aby robić to już po 3 użyciach. Roztoczy z pościeli pozbędziesz się ustawiając temperaturę prania na 60 stopni. Z kolei delikatne materiały (tj. satyny) pierz w 40 stopniach.

Czytaj też: Pralka skacze podczas wirowania? 1 trik i po kłopocie

Podziel się: