To tam powinno trafiać zepsute jedzenie. Sporo osób popełnia błąd

nieświeże owoce cytrusowe
fot. Pixabay

Często kupujemy produkty spożywcze na zapas, bo na przykład skusiła nas promocja, a potem psują się i jesteśmy zmuszeni je wyrzucić. W ten sposób marnujemy także pieniądze, gdyż nieświeże pokarmy lądują w koszu na śmieci. Ucierpi na tym nie tylko nasz domowy budżet, ale również planeta. Gdzie należy wyrzucać spleśniałe, zgniłe lub przeterminowane produkty spożywcze?

REKLAMA

Wiele osób już zna odpowiedź na to pytanie i uważa, że nieświeże pożywienie powinno trafić do kosza, tylko do jakiego konkretnie?

Nie każdy ma świadomość, że umieszczanie wszelkich zepsutych artykułów w jednym kontenerze to zły pomysł. Dlaczego? Powód jest jeden – jesteśmy zobowiązani segregować odpady. Nieprzypadkowo mamy do dyspozycji pojemnik na odpady zmieszane i ten na śmieci BIO (brązowy). Jak oddzielać śmieci właściwie?

W koszu BIO mogą lądować nieświeże owoce i warzywa, ale wcześniej należy zdjąć z nich papierowe opakowania czy folie. Do tego kontenera można też wrzucać stare pieczywo, mąki, kasze czy makarony, które na nic się już nie przydadzą. Z kolei do odpadów zmieszanych włączają się: produkty mięsne, mleczne i garmażeryjne, a także gotowe dania obiadowe. Do czarnego worka należy też wyrzucić nieświeże słodycze, ciasta i słone przekąski.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że da się przed tym dodatkowym zajęciem ustrzec, zwłaszcza gdy termin ważności produktów spożywczych jest nadal aktualny. Wystarczy zanieść żywność do pobliskiego Banku Żywności. Ta jednostka ofiaruje przyniesione przez ciebie produkty ludziom potrzebującym. Jeśli zdecydujesz się przekazać nadmiar jedzenia Bankowi, pamiętaj, że musi mieć jeszcze co najmniej 2-dniowy termin przydatności do spożycia.

REKLAMA

Sprawdź, jak skutecznie zneutralizować brzydki zapach z kosza na śmieci.

Podziel się: